bugün

ortaokulda müzik dersinde öğretilen kritik bir virajdı o. müzik öğretmenimiz, güzel sesli ve güzel fülüt çalan bayan ismini hatırlayamadığım anlatıyordu bemolü öğrettikten birkaç hafta sonra. istiklal marşını okurken yapılan genel hatadır derdi, "yıldızıdır par-laaaaa-yacak o benim" demek. bir çırpıda deyivereceksiniz diyordu, a yı uzatmadan. "yıldızıdır parlayacak o benim" demeyenin müzik sözlüsünden vay haline idi.

sonra dönerdi sınıfa yine, o kadife sesiyle anlatırdı; bunun bir de "ra helal hakkıdır" kısmı var, aman haa raaaa diye uzatmayın, malum müzik sözlüsü... oysa daha diyezi göreli birkaç hafta olmuştu. kanon neydi, sor bakalım idrak edebilmişmiyidk henüz?

neyse işte, nerden geldi aklıma söyleyeyim. neresi olduğunun bir önemi olmayan bir yerde istiklal marşı okuyorduk geçen gün. yanımdaki herkes o malum yerde "laaaaaa-yacak o benim" dedi. bir tek bendim uzatmayan; sanırsın ki herkes doğru biliyor ben yanlış. oysa müzikten beş almıştım zamanında, fülütle süper babayı çalmış, kanonda hata yapmamıştım... crescendo bile yapmıştım ulan ben, heheyt...