bugün

boştayken 72 derecelere çıkan cpudur.

dota oynarken pc kapanmaya başladı, everest indirip cpu sıcaklığına baktım, boştayken 70-72 derece civarı gösteriyor, şu an mozilla firefoxtan uludağ sözlüğe girdim, sıcaklık 80 dereceyi gördü. masanın üzerinde kullanıyorum laptopu, 2 yıllık bir laptop. buna ne yapmak gerekir, sebebi nedir, fanları tezmilemeli miyim bir yanıtlarsanız süper olur.
laptopun işlemcisi yandı yanacak git bi soğutucu al dedirtir.
işlemci ile fan arasına termal macun sürmek faydalı olabilir.
sahip olduğum bilgisayarın bir üst level'ıdır.

fanın temizlenmesi ve termal macun iş görebilir. bir de soğutucu.
boştayken laptop bu kadar ısınıyorsa cpu fanı baya tozlanmıştır ve temizlenmesi gerekmektedir. bilgisayarcıya gidilip iç dış temizlik yapılmalı sorun bulunmalıdır. bir müddet daha bu şekilde kullanılırsa işlemci yanabilir.
bence kullanma lava filan dönüşür maazallah zapt edemezsin.
dota açıkken ölçtüğümde ise 97 dereceye sabitlenen sıcaklıktır. korkuyorum.
fan ve termal bakimlari yapilmasi, termal fan veya profiler fan destekli ise fanin calisma profilinin surekli/performans moduna alinmasini gerektiren durumdur. fanin donusu kontrol edilmeli, zorlanma varsa yaglanmalidir. bazi notebook ureticileri chiplerde termal macun yerine termal pad kullanir. bu cihazlara pad koymak yerine macun surmek asiri isiya sebep olabilir. bir de dell n5010/5110, hp'nin eski serileri gibi bazi cihazlar vardir ki, isinmak kaderidir. fan ve termal bakimlarinin rutin olarak yapilmasi gereklidir.
Virus kapmistir o yazik taratin, temizleyin en saglami format attirin. Bostayken cpu yu bu kadar zorlayacak ne olabilir baska aklima gelmiyor su an.
hiçbir zararı yoktur ısınır ve soğur işlemcinin karakteristik çalışma prensibi budur. rahatsızlık veriyorsa bir soğutucu alınır.