bugün

laikliğin gerçekte inanmama özgürlüğü ile inanma özgürlüğüne arasındaki eşitliği sağalayacak yegane olgu olduğunu düşünen bir insanın önermesidir. laikliği savunan bir insanın türbanlı bir kızın üniversiteye girebilmesini savunması şaşırtıcı olmamalıdır. Aynı kişi zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, diyanet işleri başkanlığının da kapatılmasını isteyebilir. Çünkü devletin dinle bir ilişkisinin olmaması gerektiğine de inanır aynı anda.

edit: (bkz: #4126165) (bkz: #4126173)
(bkz: her sey laik olsun)
helin avşar tarzını aklıma getirdi bu başlık. akabinde, "bence herşey laik olmalı. ne mutlu türkiye!" şeklinde açıklamalar getirilesi bir cümle olmuş.

tanım: laiklik "mükkemmel bir şey" olmasının yanında vicdan, akıl hürriyetidir. daha derin bir olgudur.
(bkz: bu tad içim çıldırıyorum)
evet öyledir. anayasamızın en can alıcı maddesidir. dokunmayı bırak yanına yaklaşmak yasaktır.
Aslında ilk entry sahibinin başka bir başlık altındaki uzun bir entry'sinden başka bir yazar tarafından cımbızla çekilerek kendi başına söylenmiş gibi başlığa çevrilmiş sözdür. böyle okuyunca salakçadır.
laiklerin laiklik hakkında söyleyebileceği sözlerden biridir. belki daha ötesi bile yoktur.
(bkz: mükemmel laikligin sırrı)
çok şükür doğru bir önermedir. laiklik on numara şeydir de "laik insan" nasıl oluyor ben onu çözemedim. *
devlet için kesinlikle büyük ve önemli bir eşitlik sağlama dayanağıdır. ama bireyler için düşüldüğünde kendisi ile çelişen bir kavramdır.