bugün

türkiye özelinde oldukça büyük bir sorun haline gelen ve bütün toplum katmanlarını saran bir sorundur efendim.

şimdi, türk erkeklerinin ecnebi bayanlara karşı zaafı olduğu sanılır ki bu külliyen yalandır. olaya böyle bakmak kesif bir yüzeysellikten başka bir şey değildir.

aslında hadise tamamen türk kızları ve türk erkekleri arasındaki iletişimsizlik probleminden ileri gelmektedir. şöyle ki biz, bizim kızlarla, bizim kızlar da bizimle iletişemiyoruz efendim. evet, iletişim çağında türkiye'de yeni nesil insanlar birbirleriyle ciddi bir anlaşma problemi çekiyorlar.

bunun nedenleri çeşitlidir. en büyük nedeni türk kızları üzerindeki yoğun toplumsal baskıdır. ama yukarıda ucunu açık bıraktığım savı tamamlamak gereğince şunu söylemek isterim ki, bizlerin ecnebi kızlara olan ilgimizin asıl nedeni sadece ve sadece onlarla daha kolay iletişime geçmemizden kaynaklanmaktadır. evet dilini dahi bilmediğimiz kızlarla daha kolay anlaşabiliyorz çünkü kendimizi kasmak zorunda kalmıyoruz.

peki türk kızları karşısında ne oluyor bize?

şimdi efendim bir türk kızı, kız olduğunun ve toplumdaki yerinin farkına vardığı andan itibaren büyük bir baskı cenderesine alınıyor türkiye'de. ve tedirgin, ürkek ve önyargılı olarak büyüyor. erkeklerle ilgili hemen her konuda ayıplar ve günahlarla kuşatılıyor türk kızları. bundan dolayı oluşan muazzam önyargı erkekleri de kızlar karşısında ürkütüyor.

kızlarda mevcut önyargılara göre türk erkekleri; otuzbirci, sapık, öküz ve seks düşkünü bir hayvan sürüsü. bir erkek bir kıza ilgi gösteriyorsa onu becermek istiyordur. erkekler, kızların namusuna düşman bir yaşam formudur çoğuna göre. falan filan. kızlardaki türk erkeği algısı bu. ve erkekler de bunun farkındalar. işte tam da bu nedenle türk erkeği türk kızı ile iletişim konusunda sıkıntı çekiyor.

iki cinsin iletişim kurmasının önündeki en büyük engel elbette bir de toplumsal baskı. ne yazık ki toplum da olaya böyle bakıyor. bir kız ve bir erkek yanayana ise kız ya erkeğe veriyordur ya da vermeye meyillidir türk toplumuna göre. olayın üstüne bir de bu eklenince iletişimsizlik derinleşiyor.

mesela otobüs durağında bekleyen bir türk kızı size çok güzel gelmiş olabilir. ama o'nunla iletişime geçmeniz neredeyse imkansızdır. kızdan gelebilecek tepkiler bir tarafa toplum tarafından afaroz edilmeniz dahi işten değildir. oysa ecnebi gençleri bu konuda asla sıkıntı yaşamazlar. aynı durumda bir türk erkeği otobüs durağında gördüğü bir yabancı kızla iletişim kurmakta dediğim sıkıntıları yaşamayacaktır.

uzun entrymi okuma zahmetinize minnettarım.

bu konuyu deşmeye devam edeceğim.
(bkz: bayan diyorsunuz gelene bakın)
iletişimsizlik insan ilişkilerindeki büyük problemdir.

fakat şu var. durakta bi kız görürsünüz ilginizi çekmiştir. olabilir. kızın yanına gitseniz ve kız izin verse konuşmanıza, güzel şeyler olabilir. ama olmuyor böyle.

laubalilikle samimiyet arasındaki çizgi fark edildiği zaman güzel şeyler olacak. kız senle konuşuyor ama sen napıyorsun? yavşıyorsun. sarkıntılık ediyorsun, pis pis gülüyorsun. genelde bu yapıldığı için kızlar -en azından bu durumun farkında olanlar- izin vermezler samimi olmanıza.

halbuki iyidir konuşabilmek, iki sohbet edebilmek. siz dengeli davranırsanız emin olun karşıdaki de iyi davranır.

edit büdüt: öküz olan kızlar da yok değil.
skıntının vebali erkeklere yüklenerek kolaya kaçılan bir sorundur.

efendim. erkekleri türk kızları karşısında laubalileştiren baskıdır. türk kızı tarafından gelen önyargı ile karışık baskı. erkek korkusunu bastırmak için o hallere girer.
açık ve net biçimde türk toplumunun bireyselliğe önem vermesinden kaynaklanan sorundur. bireyselliğe, menffate önem veren insan, menfaat kazanımı için dün selam verdiği kişiye, kazanımı gerçekleştirdikten sonra selam vermemektedir.
bir diğer nokta da ilişkilerdeki kontrol sevdasıdır. sevgilisinin yediğine, içtiğine, giydiğine karışıp duran egoist erkekler ve ' küçük dağları ben yarattım ' havasındaki küçük angelina jolieler yüzünden iletişimsizlik sınırları aşmış, önlenemez hala gelmiştir.
''Toplumsal baskının, özgüvensizliğin, ülkedeki kültürün, ataerkilliğin ve hatta geleneklerin neden olduğu iletişimsizlik sorunu'' olarak doğru bir şekilde tanımlayabileceğimize rağmen, olayı daha genelleştirmeyi düşündüğümüzde, ''cahilliğin'' neden olduğu iletişimsizlik diyebiliriz. aslında ''sıradan'' olarak görülmesi gereken cinsel uzuvlara gereksiz bir şekilde hayati önem ve değer verilmesi, kız çocuklarının cinsel uzuvlarının korumaları gerekliliğinin olduğu düşünülmesi, hatta koruyamadığı zaman cezalandırılması, fişlenmesi ve ülkedeki çoğu kız çocuğunun bu şekilde büyütülmesi, ülkedeki geleneğin yanlış, bilimden ve akıldan uzak olduğunun bir göstergesidir. buna ek olarak, erkek ve kız çocuklarının yeterli seviyede cinsel eğitim verilerek büyütülmemesi, hatta hiç cinsel eğitim verilmemesi ve erkek bireylerin özgüvensiz özelliğini, kadın bireylerin ise korkaklık özelliğini baskın bir şekilde hissetmeleri bu iletişimsizliğin başlıca nedenleridir.
sadece kız ve erkekler arasında değil tüm insanlar için geçerlidir bir durum bu. iletişimsizlik çağın en büyük sorunlarından biri. kendi apartmanımızda oturan komşuyu bile tanımıyorsak gittikçe toplumsal bir sosyopatlığa doğru gidiyoruz demektir.
(bkz: evlenince anlaşırlar)
taraflardan birinin alttan almasıyla üstesinden gelinebilecek sorundur. işi inada bindirmemek lazımdır. Mutlaka tarafların her ikisininde mutlu olacağı bir orta yol vardır.
erkeklerin birazcık değil, baya bir hödük olmasından kaynaklanıyor olması muhtemel sorundur.

not: genelleme yapmak istemiyorum ama zorla yaptırıyorlar arkadaş
kız ve erkekler arasında oldukça ciddi, hafife alınmayacak ve düzeltilmesi gereken bi sorundur. ilişkilerin giderek bozulmasına neden olur. ama şu lanet olası popülariteyle gidiyor o bi gerçek amk.
güncel Önemli Başlıklar