bugün

tipik akp uyanıklığıdır.

eğitime tübanı sokarsanız, tıp fakültelerinde kadavraya don giydiren öğrencilerle karşılaşırız. 1980 lerde tıp fakültelerinde karşılaşılmıştır.
eğitimini başörtülü devam ettireceklerden rahatsız olunmayacak bir durum. tabi eğer insanlara, giyimlerine, dininin gereği olarak başörtüsü takmak isteyenlere saygı varsa.

bu kadar basit, sadece "saygı" !

edit: şu an itibariyle başörtüsüz eğitim zorunluluyla başörtüsü takmadan zaten tıp vs. gibi fakültelerde okuyanlar var. dışarda çıkardıkları başörtüleriyle derslere girmeye başlayınca birden değişim mi göstercek? beyindekiler değişmez, başörtüsü taksa da takmasa da. zahirle ilgilenmek sadece yüzeysel insan işidir.
pozitif bilimlere inanmayan insanların yüksek öğretime alınmasıyla,
erkek hastayı "inançları" nedeniyle muayene etmeyecek doktorlarla karşılacak durum.
türbanı eğitime sokmak değil, "türbanlıyı da eğitime dahil etmek" içindir. "pozitif bilimlere inanmayan insan" tabiri de saçmadır, çünkü bilim bir "inanç" değildir. (bakmayınız: scientology) inansanız da inanmasanızda bilim verilerini toplar, işler , gözler ve ispatlar. kalkıp da "suyun bu gemiyi kaldıracağına inanmıyorum ben" demek gibidir "bilime inanmamak".

kız olsam muhtemelen takmazdım türban ve ne annem, ne kız arkadaşım türbanlı ama bu sadece bizi bağlar. (bu müslüman olmadığımız anlamına da gelmiyor) her türlü insanın (alelade komünizm propagandası yapıp "bu davranışı rejime aykırı bulunmayanların" , okulda "terör propagandası" yapanların bile ) eğitim hakkı varken, sırf bir şeye inandığı için (ki inandığı şeyde o var mı yok mu diye sorgulama hakkına da sahip değiliz.) bu hakkın kişinin elinden alınması insaflı değil bence.

Bir de türbana "siyasi simge" tanımlaması ve bu tanımlamadan ötürü bu kişilerin eğitim görememesi gariptir. Zira bu durumda eğer A partisinin sempatizanı olanlar türban takıyorlarsa ve siz bu yüzden onları okula almıyorsanız, A partisi sempatizanı olmayanları okula alıyorsunuz demektir ki, bu düpedüz ayrımcılıktır. Türbanın siyasi simge olup olmaması tartışmasını geçtim, "bir insanın siyasi görüşünden dolayı okula alınmaması" kadar saçma bir uygulama düşünemiyorum. çünkü o zaman şu soruyu sormalıyız: hangi siyasi görüşte olanları okula almalıyız?

şimdi sen bunu oku ve tahmin et bakalım ben "neci"yim... çünkü illa "bişey"ci olmalıyım sana göre. "benim görüşümden birilerinin olmaması " seçeneği hiç olmadı zaten senin için. peki senin bana koyduğun sınıflandırma umurumda mı sence? kendini yorma diye soruyorum sadece.
bu vatan çarşafı yırtanlarla değil çarşaflı nene hatunlarla kazanıldı...
yasalarımıza göre etnik bölücülük ve şeriat propagandası silaha bulaşmamak şartıyla serbesttir.ne kadar doğru olduğu da tartışılır.dindar adamın da okuma özgürlüğü vardır ve olmalıdır.ancak muhafazakar kesim pozitif bilimlerle kavgalıdır. bu dünyada herşeyin fizik kanunlarına göre olduğu gerçeğini kabullenmezler.

bilim ise dinin kabul ettiği metafiziğe dayanan mucizeleri kabullenmez. sonuç olrak türban üniversitelere girerse , erkek hastasını iannçları yüzünden muayene etmeyecek doktorlar yetişir ki bu çağın doktoru bu değildir.
eskiden üniversitelerde türban serbest açılımı vs. tartışılıyordu. Atatürk kılık kıyafwt özgürlüğü bilmem nesinden dayanarak serbest oldu.
şimdi ilkokul ve liselerde türbanı sokmak için serbest kıyafet uygulaması getirildi.