bugün

bir kere başkente en yakın şehirdir...ankara'ya her yarım saatte bir otobüs ve magurus kalkar..doğası ve insanların içten yapıları sayesinde kültür bazında makro seviyelere yükselen bir ilimizdir..atatürk şehridir....milliyetçidir.
kırklareli ili ile karıştırılması sık sık önem katar kendisine.
mükemmelliğe adım adım ilerleyen şehrimizdir.
kendilerine mütevazilikleri yüzünden keskinli diyen ama aslında "en modernus homo sapiensis keskinus" isimli insan türünü barındırmasıdır.
49 ili ankara ya bağlaması ve orta anadolu daki tek rafineriye sahip olması.
kırıkkale plakası gördüğünüzde kaçın içinden ne tür bir canavar çıkacağı belli olmaz. ankaraya yakın olduğu için ankaranında amk şehirdir.
ankara dan samsuna giderken buradan geçilir. evet bu yüzden önem arzeder. yoksa samsuna gidemezdik.*
Türkiye nin en büyük köyü olmasıdır.
askerliğimi yaptığım şehirdir. bir ankaralı olarak, usta birliğimin kırıkkale ye çıkmasıyla birlikte sevinç taklaları attıran şehir. bu yüzden çok önemlidir bana göre.

(bkz: 9 zırhlı tugay)
evlenince, işe girince bu şehirde yaşamayacağını iddia eden insanları inatla bırakmayan şehir.
hayatının en güzel yılları olan üniversite yıllarını heba etmektir, kendini paralamaktır kırıkkale.
(bkz: hayatında hiç kırıkkaleli tanımamış insan)
insanlarının yolun tam ortasından yürümesi.
silah üretim.

(bkz: makine kimya endüstrisi)
mke sayesinde kıbrıs ı almamız, hacılar da bulunan rafineri ve birçok ili birbirine bağlamasıdır. küçük ve önemsiz gibi gözükse de aslında sanayisi oldukça gelişmiştir. üzerinde bulunan hava boşluğu sebebiyle hava saldırısı alamayacağı iddia edilir.