bugün

bildiğimiz taze soğan'ın renginin bordaya çalar renkte olanıdır. ama nedendir bilinmez buna kırmızı soğan denir. sırf kırmızı olduğu için * bence bu soğana ekstradan bir tad addedilmektedir.

bu soğanı tuza banaraktan, ekmekle beraber yemek olağanüstü zevklidir. bazen gözden yaş getirir, dilin ebesini beller, ama orası o kadar önemli değil. alınan zevk herşeye değer.
**
iştah kabartan soğandır. doğal antibiyotiktir.
kuru fasulyenin pilavdan sonraki en iyi yoldaşıdır.
müthiş ağız kokusu yapmaktadır. cumartesi akşamları yenmemelidir.
balıkesir,bandırma ve erdekte yetişen örgülü bağ halde satılan saoğandır.

karaciğer dostu,kalp ve damar hastalıklarına birebir iyi gelen,tatlı lezzetli balık soğanı olarakta bilinen doğa harikası.

an itibarı ile tarla fiyatı 50ykr,hal fiyatı 90ykr,tezgah fiyatı 1.50-2.00 ytl civarindadır.
rakı balık ikilisinde balığın en ayrıntılı detaylarından .
masumiyetin ziyan olmaz albümünün kapağında bulunur. fikir can sertoğlu'ndan gelmişti yamulmuyorsam. tasarımı da kerem kabadayı yaptı.

görsel
salatada iyi giden soğandır, hem renk verir hemde lezzet katar.
arnavut ciğer ile de pek leziz olan soğandır.mayıs haziran gelse de havalar biraz ısınsa da birayla beraber lüpürdetilse de dedirtendir.
adapazarı ve civarınınki meşhur olan şahane bi sebze.
eti sıkıdır, hafif acıdır, kurufasulye ve balığın yanında süper gider, ayrıca soğanların babasıdır.
olsada yesek dedigim sogan cesidi.. Yaninda da balik olucakti..
hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önlüyormuş.

http://www.posta.com.tr/s...iyor.htm?ArticleID=324712
Ekonomik değeri normal olana göre daha yüksektir. Evet.
Bulamıyorum, arıyorum tarıyorum yok ne migros nede biçen de yok altın mı oldu bu soğan.
1 ay sonra heryerde rahatlıkla bulunabilecek soğandır.
dünyanın en kolay salatasını bununla yapabilirsiniz.

1 kırmızı soğan, 2-3 domates, tuz ve zeytinyağı ile yağılan bu salata 3-4 dakikada hazırlanıyor.

ben nar ekşisi de koyuyorum bol bol ama herkesin damak zevkine hitap etmeyebilir.
Mısır veya suriye kırmızı soğan ekmıyor galıba.Oraların çiftçilerinden talep etmek gerekir.Yoksa bulupta yiyemicez kırmızı soğanı.
Aslen kırmızımsı mor soğandır.