bugün

iyi forumlar.
Hint-avrupa kökenli oldukları için arap ve çin kaynaklarında sarı-kızıl saçlı ve mavi-yeşil gözlü olarak geçerler

Sonradan hunlar ile bölgeye gelen türk boyları ile karışarak türkleşmiştirler ilk kez burada asimile olmuşlardır bir daha da olmamışlardır türkler arasında eriyen ilk hint-avrupa kökenli halktırlar başka da yoktur bildiğim kadarı ile.
göktürk yazıtları'nda bir türk boyu olduğu açıkça yazılan altay halkı.

gerdizi'nin kırgızları sarışın olarak tasvir etmesinin bir altyapısı yoktur. tamamen yanlış bir gözlem. altay halklarında da az miktarda sarışın bulunur.
Konuştukları türk lehçesi en zor türk lehçelerinden birisidir ve kuralları da oldukça zordur. Aslında dilleri bir kuzey lehçesiyken 20. Yy başında Kıpçak lehçesi özelliği göstermiştir.
Bana kızıyorsunuz da hint-avrupalı dedik diye ben mi dedim Jean-Paul roux adlı fransız türkolog öyle diyor hunların proto-türk değil türk olduğunu belirttikten sonra proto-kırgızlar ile türk boylarının(kıpçak) karışması sonucu Kırgızların türkleştiğini söylüyor

Büyük iskender ile bölgeye gelen makedon veya yunan da olabilir diyor

Yüe-çi ler ile akraba da diyor(yüe-çi ler de hint-avrupa,türk,Moğol,proto-türk tartışma konusu roux'a göre hint-avrupa lı)
(#31362172) sözlük manyak kaynıyor yemin ederim

Yenisey kırgızları da var al laf atmak için kullanırsın

Moğol istilasından önce hiung-nu lar döneminde bile var Kırgız

Göktürk yazıtlarında tatar,oğuz,ediz,türgiş, Karluk,Uygur, kırgız bodun diye ismi geçer

Sanki zamanında çin kayıtlarına ben yazdım sarışın renkli gözlü diye.
fransız bir türkolog'un dediğini neye göre %100 kabul ediyorsunuz? adamlar avrupai gözlüklerle baktıkları için herkesi hint-avrupalı yapmak istiyorlar.

fransızların ataları roma tarafından barbar diye tartaklanırken türkler çin'i vergiye bağlıyordu. bi aşın şu aşağılık kompleksinizi.
Fransız adam orta asya ya gitmiş çalışma yapmış, inceleme yapmış eline bilgi geçmiş

Canı istiyor hint-avrupa yapıyor canı istiyor Ural-Altay yapıyor

Bizim de elimizde bilgi olsa biz konuşacağız da üzerine mustafa kemal den sonra yapılan araştırma yok

Göktürk kitabeleri bile Danimarkalı ve alman tarafından okunuyor

Bende bayılmıyorum onların yazdığı tarihe ama şuan elimizde bulunan tüm bilgiler onlardan çeviri.
Kırgızlar kesnlikle hint avrupalı değildir. Sarı saç mavi göz olayı hurefedir. Kaynak ?????
kama tarkan belki iyi niyetli ama , wikipedi bilgileriyle olmuyor, genetiğie bakışında sığ ve bilgisizce. Olmuyor kardeşim daha çok oku. Daha nitelikli kaynakalrdan.
bu aralarda bi hint avrupa ailesinden modası çıktı. Batılı tarihçiler bizim tarihimizi yazarsa olacağı budur. O türk değil, bu türkçe konuşmuyor diye diye asimile edecekler koca milleti.
Turan dünyasındaki en soycu millettir. Aşırı boy milliyetçiliği hakimdir. Kırgısiztan'da Tacik, sart, peştun, rus, ermeni hatta kürtler bu milliyetçilikten nasibini almalarının yanında özbeklerle sık sık çatışırlar. ülkemizde bie çok Kırgız köyü vardır. Bunlardan en ünlüsü Van'daki Ulupamir köyüdür.
Şunu da belirtmek lazım Kırgızlar aslında kıpçak soyundan değildir Altay Türkçesi konuşurlar ama

Kırgız adı altında kıpçaklar ve kimekler birleşince dilleri Altay Türkçesinden kıpçak Türkçesine dönmüştür.
Proto-kırgızlar hint-avrupa kökenli veya Kafkasyalıdır

Çin kaynaklarında kızıl saçlı yeşil gözlü

Arap kaynaklarında sarı saçlı mavi gözlü olarak geçer

Sonra hunların(oğuz,ogur vb.) ile karışarak günümüz Kırgızları ortaya çıkmıştır

Ayriyeten Yenisey Kırgızları Altay türkü idi günümüzde kıpçak ve kimekler'in Kırgız kimliğini benimsemesi üzerine Kırgızlar artık kıpçak türkü olmuştur.
Ayriyeten Kırgız kimliğini unutmadılar bizden daha türkçü oldukları kesin

http://m.uludagsozluk.com/e/18603737/

Kırgızlar ve kazaklar bakın resme anlarsınız.
çin kaynaklarında isimleri kien-koen, ki-kun olarak kayıtlıdır.
fetocu amerikan rus ermeni dostu bir şerefsiz tarafından yönetilen devlete ismini veren bir Türk boyudur.

(bkz: tayyip abi borcumuzu sil)
Evet aynı zamanda da yalakadır.
bi tanesi öğrencilik yıllarımda aynı eve paylaştığım sıralar kira ödemeyip bize takıp ülkesine döndüğü için bilemiyorum altan tümevarım yapmak istemiyorum o yüzden susuyorum.
çadırlarının tavanında görülen manzarayı bayraklarına taşımış olan türk devletidir.
görsel
van'ın ulupamir köyünde türkiye'deki tek etkin süvari birliği bulunmaktadır.

bu birlik, kırgız koruculardan oluşmaktadır.

zaten ulupamir'de bir kırgız köyüdür.
benliklerini kaybetmemiş nadir türki halklardan biri. ancak islam bunlara gelmeyi de başarabilmiştir. yazık olmuştur.
Öyle bir ırkı yoktur.

Doğrusu:
(bkz: kırgızistan türkü)
Kırgızlar Türbesi - iznik .

fetih sırasında şehit düşen kırgızların mezarı .

1328-1331 yılları arasında gerçekleştirilen kuşatma
sonrasında Osmanlı Devleti tarafından ele geçirildi.

https://www.youtube.com/watch?v=52eRP3L1Miw

kırgız korucular

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir Mahallesi'nde
güvenlik korucusu olan Kırgız Türkleri, terörle mücadelede
güvenlik güçlerinin yanında yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=FrGDucpvAys

1331 den 1990 lara .......

türk gruplarının silah arkadaşlığı ...
1920 lerde , şimdiki kazaklara kırgız , kırgızlara da
kara - kırgız deniliyordu ....
ruslar , türklerin kafasını karıştırmak için epey uğraştı .

On 15 May 1925 it was renamed into the Kirghiz Autonomous Oblast.
On 11 February 1926 it was reorganized into the Kirghiz ASSR
(not to be confused with the Kirghiz ASSR that was the first name of Kazak ASSR).

https://en.wikipedia.org/...Kirghiz_Autonomous_Oblast

1922 yılında yapılan türkistan haritası .

https://upload.wikimedia....SovietCentralAsia1922.svg
Turki cumhuriyetler içinde ki en rus yalakası topluluk.