bugün

acımasız piyasa koşullarına karşı dayanmaya çalışan yüreği ve mücadele gücü büyük esnaf.
gönlü büyük esnaf.
kahraman bakkal hiper marketlere karsı.
(bkz: kobi)
bu güruhun insanları, kendilerinden kat be kat büyük anonim şirketlerin, holdinglerin, kartellerin, tröstlerin aksine, vergilerini bir lira kaçırmadan kuruşu kuruşuna öderler. zaten o yüzden küçük esnaftır adları ve hepte öyle kalırlar.
+süleyman amca 500 gram zeytin versene..
zeytin kaba konur ve tartılır..
-600 gram olsa olmamı?
+olur olur..
yıllarca gönlü büyük esnaf, acıların esnafı diyerekten kaşıma gözüme, kıllı döşüme bastığım kitleydi. sigara zammından sonra esas yüzlerini görmüş olduk. winston box'a altı lira diyenler çıktı. 5,30 liraya satanı da gördüm 4,80 e satanı da. tansaş girsin götünüze fırsatçı ibneler.
(bkz: kimsenin yemediği küçük esnaf üçkağıtları)
akmıyor ama damlıyor lafını benimsemiş hatta zaman zaman onu da yaşayamayan esnaf.
kapitalist ağa/para babalarına direnen; mahallenizdeki, sokağınızdaki esnaf.

küçük esnaftan alışveriş yapmak kapitalizm'e direnmektir. en azından direnene destek olmaktır. ''kahrolsun kapitalizm'' diyorsan o büyük alışveriş merkezlerine gidip onların gücüne güç katmayacaksın. onlar semirdikçe sömürür.

bir de şöyle bir şey var; büyük alışveriş merkezine gidip peşin paraya alışveriş yapmak, para olmayınca mahalledeki esnafı hatırlayıp, gelip oradan veresiye alışveriş yapmak. ne kadar trajikomik değil mi?
kominik lerin ''küçük burjuva'' diye nitelediği esnaf. bu kom kom lara kalırsa, onların ideolojisinde ''esnaf'' diye bir ünvan yok zaten. geçelim bu ütopyacıları.
toplumun günümüzde iyiden iyiye kentleşmesinden ötürü doğal olarak ölen tacir. artık tekelleşme hakim olduğundan ve gayet de mantıklı olduğundan bu abilere büyük esnaf olma yolu yine kendileri gibi küçük esnaflarla birleşmeden geçer. bence.
ayrıca iki dakika kapitalizm emperyalizm demeseniz ölceksiniz sanki ak
şimdilerde avm lerin şehir dışına çıkması için çaba gösteren esnaf.

tamam, benim de kazancıma ambargo koysalar ben de üzülürüm de...

satışta fiş kesmiyorsun, satış sonrası hizmet vermiyorsun, ürününün küsüratını yuvarlayıp fahiş fiyata mal satıyorsun, buna sizin paranız yetmez diyen tezgahtar bile sen oluyorsun.

ben de müşteri olarak avm yi tercih ederim tabi.
kapitalizme karşı son kaledir benim gözümde.büyük bir tekel yerine kendince bir çok mercinin olmasını tercih ederim.
ülkemizde kapitalizmin daha da gelişmesi adına tasviye sürecine sokulmuş kesimdir. ölçek ekonomisi bunu gerektiriyor. yavaş yavaş kendilerine başka işler arasalar iyi olur.
(bkz: kendisi küçük zanaatı büyük esnaf)
eskiden en çok gidilen, dükkan sahibiyle muhabbet edip ortam kurulan esnaflardır. ancak düzene yenik düşmüş sadece para kazanmak için kurulan mekanların yanında bitmektedir. küçük esnafa gittiğinde sana uygun olan neyse onu önerir, bir çoğu ticari kaygısı olmadan sırf seni tanıdığı için kazıklama gereği duymaz ve o şekilde yaklaşır. paran yoksa "sonra getirirsin ablacım/abicim" der ve menfaatini sömürmediğin sürece senin onurunu gözeterek borcunu istemez çünkü bilirki sen birgün o borcunu ödeyeceksin. oralardan alınan en dandik şey bile şu an en pahalı mağazalardan/dükkanlardan alınan ürünlerin mutluluğunu vermez.
küçük esnaf (bkz: bakkal hüseyın amca) insanın gerçek dostutur çevrenizde ki herkes gidebilir ama bir tek bakkalcı hüseyin amca yanınız da kalır tek bir nedeni vardır (bkz: veresiyeyi almak için).
Bakkal Hüseyin Amca .
eskiden içimizden biri , bir vazgeçilmez , iyi yürekli saf gibi dururken , artık modernleşen dünyanın getirdiği bilgi birikimi ile bakılınca bildiğin dolandırıcı olan kurum.

ticari zekaları sıfıra yakındır.
asla uzun vadeli düşünmez. o an ne koparsam kardır şeklinde bakar.
çok daha pahalı , çok daha kalitesiz olan her ürünü rahatlıkla burada bulabilirsiniz.

asla düşünmezler "ben bu müşteriye tecavüz edince tekrar gelir mi bana?" demezler. o kapasite yok çünkü kendilerinde.

böyle bir bakış açısı olabilir mi? bir de demiyorlar mı "büyük alışveriş merkezleri şehrin dışına taşınsın , küçük esnaf rahat etsin" babayı canım!
he alışveriş merkezleri şehrin dışına itilsinde bizde bu dolandırıcı , şerefsiz sürüsüne muhtaç kalalım ha? adam 3 liralık ampülü 15 tl ye satsın. 10 liralık telefon kılıfını 50 liraya geçirmeye çalışsın bizde bu şerefsizlere muhtaç kalalım öylemi?

yok arkadaş, yaşasın kapitalizm. beni bu hırsızlardan , alçaklardan kurtardığı için bile 100 kere avm leri tercih ederim.

yokolsun gitsin küçük esnaf , çakallara , hırsızlara tahamül edilebilecek bir dönemde değiliz. eskisi gibi değil artık...
veresiye vermeseler kesin kilit vurup gidecek esnaftır.
kartellerin, tröstlerin ve güçlü sermaye sahiplerinin olduğu bir dünyada hayat mücadelesi vermeye çalışan hayat emekçisi.
18 yaşını doldurmamış olan esnafa denir.
işlerinin kötü gittiğinden dolayı suratı her zaman asık olan esnaftır.
eskiden giderdim şimdi gitmemeye çalışıyorum. hakaretimsi davranışlara maruz kalma ihtimaliniz büyüktür.

zamanında esnaf yanında çıraklık yapmış biri olarak ilk öğretilen güleryüz ve müşteriyi velinimet olarak görmekti.
malı alıp almaması ikinci plandaydı. o almazsa gidip bir tanıdığına tavsiye eder ya da bir gün gelir alır. kötü davranırsan enaz 4 kişiye anlatır.

bunu yeniden hatırlamalılar.

yani adam olursan ekmek yersin yoksa aç kalırsın.
Büyük balık(avm) tarafından er geç yutulacak olan küçük balıktır.
böyle böyle bitirdiler

http://www.youtube.com/watch?v=11obsi5YjX8&feature=related