bugün

Aranan kitabın bulunduğu doğru düzgün bir kütüphane açmak için gerekli maliyettir. Ve ne kadardır ?

edit:kesinlikle ticari olmayacak tamamen toplumsal fayda amaçlı bir kütüphane için tahmini maliyettir.
Benim için bir elektronik kitap fiyatı kadar. Onuda yurt dışından komik rakamlara alıyorum. Her aradığım kitap internette var nasılsa.
iyi bir organizasyonla ücretsiz bile açılabilir.
devlet , kurum ve dernek yardimlari ile (maddi degil sadece kitap yardimi) 300.000tl e cok kaliteli olmasada tr.ustu bir sey acilabilir.
Özel bir kütüphane projesi mi yoksa bireysel bir kütüphane midir? Bu konu çok geniş, gelir getirecek bir iş olarak mı tasarlanmaktadır? Açılan yer ve kütüphanenin içeriği de önemlidir. bu konuda küçük adımlarla başlayıp devam edebilirsiniz. ucuz kitap temin edilebilecek yerler var. oralardan da yararlanılabilir.
(...)

deniz gökçe inceoglu: o dönemde imza attiginiz projeler oldu mu?

alaeddin asna: atatürk kitapligi örnegin, 1973'te yapildi. cumhuriyet'in 50. yilinda çogu sirket bir sey yapmak istiyordu. o sirada istanbul beyazit'ta belediye kitapligi vardi. sobayla isitilan, kiymetli elyazmasi kitaplarin oldugu bir kitaplikti. yillardir hiç kimse oraya el atmamisti. belediyeye "bir kitaplik yapalim, beyazit'taki kütüphaneyi buraya tasiyalim" dedik. o kitaplik 25 milyonluk bir projeydi. projeyi filiz hanim'la hazirladim, yönetim kuruluna sundum. mali isler müdürü bay izak eskenazi vardi, "25 milyon lirayi ben buraya vermem! deli misin? arçelik fabrikasi 25 milyona kuruldu!" dedi. fabrika kurulunca para kazandiriyor ama kütüphanenin getirisi de yok! dolayisiyla büyük kavga dövüslerle sedat hakki eldem'e çizdirdik mimarisini. bu arada suna kiraç ve rahmi koç da beni destekledi. epey ugrastik ve ikna ettik yönetimi. ben projenin 25 milyona çikmayacagini biliyordum, ki sonuçta 100 milyona bitti.

d.g.i.: sizi sopayla kovalamislardir herhalde...

a.a.: neredeyse!.. 25 milyona onay çikti, temel atildi, is yapilmaya baslandi. önce 35 milyon oldu, sonra 45 milyon... bittiginde gerçekten yüz agartici bir is çikti. kütüphane koç'un çok önemli projelerinde bir oldu.

d.g.i.: nasil oldu açilisi?

a.a.: açilisi sirasinda ben koç'tan ayrilmistim ama davet ettiler, gittim açilis törenine, gururla seyrettim. hiç adim geçmedi, "projede alaeddin de vardi." denmedi ama mikrokopi bölümleriyle, kitap asansörleriyle filan gerçekten yüz agartici bir kütüphane olmasinin mutlulugunu yasadim.

(alaeddin asna, iletisim hayattir - "alaeddin asna kitabi", söylesi: deniz gökçe inceoglu, is bankasi kültür yay., istanbul, 2009, s. 180, 181)
Şu anda bir köy okuluna kütüphane yaptırmak için uğraşıyorum Allah'ım bu ne zor işmiş . Kitapları topladık onda sorun yok. Kütüphane için masa sandalye perde vb. için maddi destek toplamaya çalışıyoruz onda milletin cebinde akrep var sanki . Zimmetime para geçirecek olsam sanki 500 lira ile 3500 lirası senin gönderdiğin parayla zengin olacağım yalıda yaşayacağım sanki insanların triplerine .. valla yoruldum ben insanlarla uğraşmaktan.