bugün

ezan aslinda ingilizce okunmali, malum, evrensel dil ingilizce. sonra da, hani su camilerin minareleri arasina kurulan duzeneklerle, ramazan ayi bereket ayidir, vergi ver devletini koru ne mutlu turkum diyene ve hosgeldin ramazan gibi yazilar yaziliyor ya, heh iste bildin, ordan da alt yazi gecmeli, turkce, kurtce, cerkezce, arapca, ibranice ve tabii ki cekoslavakyaca. en guzeli bu olmaz mi?
türkçe ezan isteyenlerin destek vermesi gereken ezandır.
herkesin kendi dilinde ibadet etme hakkı varsa kürtler'in de kürtçe ezan isteme hakkı vardır.

(bkz: çerkezce ezan)
(bkz: lazca ezan)
(bkz: süryanice ezan)
(bkz: zazaca ezan)
kürtçülerin skim hıyar diyene tuzlukla koşmasına güzel bir örnektir. zaten birşeyler eksikti diyordum bende kendi kendime, şimdi tamam oldu işte...
Güneydoğuda Kürtçe'nin devlet dairelerinde bulunması zaten başlı başına bir aykırılık iken,gelecekte ezan sesini kürtçe olarak duymamız kaçınılmaz gözüküyor.

ayrıca
(bkz: sözlük formatı)
dinin de sabit bir dili olmazki.isteyen isteyen dilde yaşasın dinini.
(bkz: suruç)
kürtçe ezan tıpkı ismet paşa'nın türkçe ezanı bu ülkede zorla yapamasının bir başka şeklidir. bir hadisi şerifte allaha rasulu küfr tek millettir. buyurmaktadır. şeytan tarihte de olduğu gibi şimdi de çalışma tarzını değiştirmeyerek, tevhid dini olan islamla savaşmaktadır. ama unuttuğu bir şey var. allaha nurunu tamamlayacaktır.
urfa suruç ta olmuştur.
şerefsizliktir. ezan gibi bir şey dil meselesi ile oynanacak türden değildir. dünya üzerindeki bütün müslümanların evrensel anlamda bir kaç simgesinden biridir. hangi dangalak bunlara bu aklı veriyor anlayabilmiş değilim. şimdi gelelim işin siyasi boyutuna.

kardeşim yıllarca devletin bu ve benzer uygulamalarına(andımız) saydıracaksın, onda sonra senin dediğine göre senin ziken şeye benzemeye çalışacaksın. apo nun at üstünde heykelleri filan da hazır mı acaba? kürt ırkçılığı başkadır kürtlerin asimile olmaması ve allahın takdiri olarak kürt olarak doğmasından kelli konuşması gereken dili yok olmaktan korumak başka bir şey. ayrıca bir kürt olarak kürtçe nin ikinci resmi dil olmasına da karşıyım. ayrıca kürtçe eğitim velilerin imzaları doğrultusunda verilsin diyorum. göreceksiniz kimse çocuğunu göndermeyecek. imkanı olan türkçe bile okutturmaz şu memlekette hangi kürtçe allahısen.

evet aynen. talepler doğrultusunda verilsin bu kürtçe dilde eğitim de görelim ak götü kara götü. bir mecburiyet olarak insanların önüne konulamamalı. güneydoğudaki tüm okulların kürtçe eğitim vermesi gibi yani. bak bakalım kaç tane kürtçe eğitim veren okul kalıyor.
Benim bildiğim ezan arapça okunur, bu tür gerizekağlıca siyasi oyunlara alet edilmemelidir.
Edit: Bunu destekleyenler hâlâ aramızdalar.
sivil itaatsizliğin bir ayağıdır. üzerine siyaset yaftası gelmeyecek kadar güzel niyetlerle yapılmış bir eylemdir.
kürt faşizminin yayılması kaygısını taşıyan gereksiz şoven rezalettir...

(#12015952)
en az türkçe ezan okumak kadar saçma olan eylem.
klavuzu kemalizm olanının sonunu şimdiden gösteren işaret fişeği. türkiye de kazınan kemalizmde ibret almayan onun gerçekten de izinden giden daha önce marks diyen sosyalizm diyen ordan da şamanizm diyen öbür faşolardan ilhamla zerdüştizm diyen bazen hidayete(!) erip sivil cuma gösteren en sonunda klasik kemalizmden parçalar gösteren tıpkısının ruh ikizinin belki de sonunu gösteren cami duvarını pisletmesidir.
(bkz: sayko kemal vs imam)
Türkçe olsa çekeceği tepkinin 1000de 1 ini bile çekmemiş ezandır. Türkçesine karşı çıkan siyasal islamcılar Kürtçülüklerinden ötürü susmuş,(hatta gün gelir bir gazla desteklerler) Türkçesine ırkçılık diye karşı çıkacak olan liberal, komunist vs zerzevat da susmuş,desteklemiş. AKP gibi garip bir sağı temsil edenler de yarım ağızla olur mu evrensel falan filan diye anırıyor.

Dini olayına gelince. bana ne lan dini olayından? doğruysa doğru yanlışsa yanlış okuyan hoca öte dünyada görür doğruyu yanlışı, cezasını sevabını. ama Benim devletimde yani Türk devletinde Kürtçe ezan? bu dünyada günü geldiğinde cezasını keserler adama.
aslı zerdüşt olan bir kısım topluluğun sırf siyaset olsun diye yaptığı eylem.. müslüman kürtleri bunun dışında tutuyorum ama ezanın aslı arapçadır. türkçe milliyetçisi olsam da ezanı arapça duymak isterim..
marksist bir parti ve gelenekten gelen bir partiden başka ne beklenebilirki ama yinede bunlara oy verenler varsa ya islamı ezanı kitabı bilmiyor ya ya müslüman değiller yada kafaları bişeye basmıyor hangisi doğru bilmiyorum galiba hepsinden var biraz.
hiç okunmamış ezandır. fethullahçı medyanın yalan haber furyasının bir parçasıdır.
böyle buyurdu zerdüşt. (bkz: bebek katili)
O bölgedeki insanları ayrıştırmaya çalıştıklarının göstergesidir. Beni dini bir kişilik olarak görmeyin ama ezan sadece arapça okunur başka dillerde kesinlikle okunamaz. insanların anlaması için hutbeler kürtçe okunabilir ama kürtçe ezan olmaz. Bu olay bana ismet inönünün yaptığı uygulamayı hatırlattı. Önce ezanı türkçe yapıyor sonrada camileri ahıra çeviriyor kafasına göre oynuyor bu kişilik maksadı belli insanları asimile etmek istiyor. Asimile edilmiş toplumlar ne korkunç dimi? işte urfadaki olayda bu insanları bağlı oldukları ırklarının diline alıştırıp ; ''siz bu ırktansınız onlardan farklısınız '' demek istiyorlar. Toplumu ayırma planları yapan insanlara; ''hepinizin Allah belasını versin'' diyorum.
Dinin kürtçesimis olur!Tüm dillerde okunsun olacak iş mi ya?Dini de alet ettiler kötü amaçlarına...Şarkı mı seslendırıyoruz sankı...Yüzyıllardır olması gereken gibi arapça olarak kalması gerekmekte.Nasıl bir din inanışı var bu insanlarda,onu bile bölmeye çalışıyorlar.
kürtçe nedir kardeşim ya? hebelö hojakö löbölö diye anlamsızca kelimeler fışkırıyo ağızlarından. anlamsız bi yaygara.
tek partili dönem chpsinin yaptığı Türkçe ezan uygulamasını hatırlatan durumdur. bdp'nin dinle diyanetle, ezanla bir alakası yoktur. bunların yapmak istedikleri din üzerinden etnik, aşarı milliyetçi siyaset yapmak ve gündem oluşturmaktır. zamanında aşırı türkçülerde türkçe ezan tartışması yapmışlardı.sanki çok namaz kılar ve camiye giderler gibi.
ancak müslüman kürtlerin bu tip meselelere kulak asmayacaklarını zannediyorum.

bdp nin izlediği siyaset, geçmişte ve birçok konuda halen chp ve mhp nin izlediği siyasetten bir farkı yoktur.

bütünleşmeyi ve kardeşliği bozucu her eylem kimden gelirse gelsin bu topraklarda yaşayan herkese zarar verir.
(bkz: açılan götten akan boklar)