bugün

kütüğü doguda görünen herkes icin gerekli bir uygulama..geldikleri yere geri göndermekle başlanabilir işe..sonra yeni bir uygulama başlatılmalı bir kapı belirlenmeli ve batıya gelmek istediklerinde vize pasaport istenmeli. Bölünmek değil kesinlikle..Ama biraz huzur biraz refah icin cözüm olabileceğini düşünmekteyim.
kimse itiraz etmesin osmanlı döneminde istanbul'un nasıl korunduğunu bilmek isteyenler araştırıp baksın resmen pasaportla girilebiliyormuş keşke şimdi de olsa. olsa da kurtulsak.
(bkz: ırk ayrımı)
vakti zamanında sayın başbakanınızın recep tayyep erdoğan'ın ( sanırım istanbul büyükşehir belediye başkanıyken) bir konuşmada ağzından kaçırdığı cümle. buna benzerdi.

daha sonra çıkıp '' ben başka bir şeyi demek istedim aslında diye gevelemişti.

şimdi sözlüğe bakıyorum, kürtler batıya gelecekse vize istensin..

- oldu o zaman, domalayım bir de beni bi sik.
bunlar çıkıp birde ben milliyetçiyim derler. Atatürk milliyetçiliğini ögrende gel ey toll.
ilk icraat olarak BB kurulsun. (bkz: batı birliği)
ülkelerin birbirleri arasında dahi serbest dolaşım kolaylıkları sağladığı uluslararası bir rejimde ülke içinde vize uygulaması talebidir. "batı" sınırının hangi illeri kapsayacağı, "kürd"ün kim olduğu, çift kimlik meselesi, vs. üstüste konduğunda bu talep bildiğiz "bölünme"dir.

hani ortadoğu birliği kurulacaktı, komşular gelecekti, biz gidecektik onlara elimizi kolumuzu sallaya sallaya; ne oldu içerde de gümrük istemeye başladık? osmanlı ve benzeri tarım toplumlarının kasaba irisi kontluklarını çevirdiği surlarla mı kapatacağız dünyanın aktığı mega şehirleri?