bugün

(bkz: vucüt dili ve edebiyatı)
lise 1. sınıfta diğer arkadaşlarının inek diyerek alay ettiği öğrencinin yapabileceği espridir. hoş karşılanmaz.
bir de yasli insanlarin bogazlarini temizlerken cikardigi seslere cok benzer bir fonetik yapisi vardir. 19.yy dan baslayarak ilk calismalari ciwan kun tarafindan yapilmistir.
mehmet uzun'la mem-u zin'den başka ele gelen bir yazına sahip olmayan edebiyattır. ama çok istiyorsanız şişirme laflar edilebilir.
dünyaca ünlü 2 aşk destanı vardır. ahmede xani en büyük öncülerinden birisidir. köpekler ne kadar havlasada tarihi olan her edebiyat ve dil gibi kıymetlidir.
farsça-arapça kırması bir iletişim şekli ve anadolu-asya kırması birkaç eseri.
3e kadar saymayı bilen* herkesin, bu edebiyatın eserlerinin sayısını bilir, bilebilir, hatta bilebülü.
dtcf de olmayan tek dil bölümüdür.
mardin de bulunan artuklu üniversitesi nde kurulma hazırlıklarına başlanmış olan bölüm.
yök başkanı yusuf ziya özcan'ın üniversitelerde açılmasını desteklediklerini belirttiği bölüm.
dagdaki teroristin tbmm baskani tarafindan yemek masasina davetiye ile cagirildigi guzelim ulkemde, acilmasi icin bazilarinin kiclarini yirtacaklari bolumdur.

ha kalkip da bana her kurt pkkli degildir diye edebiyat yapmayin, kimin neye daha cok sempati duydugu ortada.
Düğme

Bu dağ benziyordu
Sanki
Yılın oniki ayı üşüyen
Ve üzerinde
Uzun, boz renkli ve dar bir paltosu olan
Uzun ve zayıf bir adama.
Önünü iliklemişti paltosunun
Dört tane dev kayayla.
Bu dağ böyle yaratılmıştı.
Bugün
Şafak sökerken
Bombaladılar onu.
Korktum o adam için.
Sonra baktığımda kendisine
Duruyordu tıpkı
Daha önce durduğu yerde
Yalnızca paltosunun bir düğmesi
Çözülmüştü.

şiir: şerko bekes. 1940 süleymaniye doğumlu.

kürtçeden çeviren: ismail haydar aksoy.
romen dili ve edebiyatından daha zengin değildir...
yoktur öyle bir şey.
sağdan soldan çarpma çırpma bir dildir kürtçe.
bir üniversitede kurulma aşamasına gelmesi ülke açısından oldukça faydalı ve takdir edilecek bir girişimdir. kimin neye sempati duyduğundan çok kimin ne yaptığına bakmamız gerektiği kanatindeyim.
selim temo diye bir vatandaş, vatan haini mi desem acaba, olmayan bir dilin antolojisini bile hazırlamış.
şöyle: (bkz: #2841392)

-la zaten kürtçe üç beş kelime.
+kürtçe biliyor musun?
-hayır
+hmm anlaşıldı.
yahu kürtçe zaten arapça farsça türkçe karışımı. nasıl edebiyatı olsun.

oysa türkçe öyle mi? ari bir dilimiz var.
dili anladık da edebiyatı ne oluyor?
okullarda apo'yu zana'yı mı okutacaklar?
faşist değilim ama 25'imden sonra yaptınız..
alfabesinde x var diye "a.q" istenen dilmiş, türkçede de q var zaten, kullanabiliriz gönül rahatlığıyla.
universitelerde 1 gunde tamamlanabilecek muazzam bolum.

lesson one: kurt dili ve edebiyati.

konu: kart kurt.
"a.q"ulan dil ve edebiyattır.

-"mîn navê xwe nivîsî lî ser bîrcên amedê"..bana bu cümlede farsça,arapça yada türkçe olan bir kelime gösterebilirmisin?

+ ee şey..

-nee eee şeyi a.q
hemen okunup biter.

mesela türkçede edebi eser çoktur. ve ben hepsini yaladım yuttum. atım sana diyorum, eşeğim sen çüş.
sözlükte "kürt" kelimesinin başlığı bile olay koparabilmişken, bu dilin hali harap edebiyatı hor görülmüştür. *
ulan biz türkçe dersinde hüseyin üzmez'mi işliyoruz. ne saçma argümanlar bunlar be.
tanım: edebiyatı olan dildir.

edit: tanım yapsam nolur moderasyon beş dakikaya kalmaz siler. gerçekten ama...
ilk kelimesinin kabulünün onyıllar aldığı dil ve edebiyat. son kısmının kabulü de en iyi ihtimalle 40 yılı bulacak sanırım.
elebaşı apo'nun bihaber olduğu alandır. bölücübaşı yayınlanmış tüm videolarında türkçe konuşur(maalesef). bir tane kürtçe konuştuğu video vardır. o da kağıttan okumak sureti ile. yani elabaşını bile ilgilendirememiş bir konu maraba takımını neden ilgilendirir merak konusu.