bugün

tabi ki değillerdir. milletin efendisi olsalar benim oyumla onun oyu bir olur muydu?
Efendi derken kapıcı hakkı efendi akla gelmelidir günümüz şartlarında.

Not : Köylüyüm.

Edit : Kapıcılara laf çarpıtma amacı yoktur, sadece efendi kelimesinin mânâ içeriği hakkında bir örnektir.
Eskide kalan durumdur. Şimdi köylü kendini düşünen paragöz oldu.
kimse kimsenin efendisi değildir. herkes aynıdır.
kim kimin efendisi bilinmez ama zeki adama herkesi parmağında oynatır işte.
Değildir.

Köylü milletin efendisi ise rezillik kim bilir nasıl birşey.
atatürk'ün katılmadığım bir sözü. her sözüne katılmamız gerektiğini düşünenler eksi verebilir hiç umrumda değil.

elbette atatürk'ün burada kastettiği; köylüler olmasa bizim bir hiç olduğumuz, yani biz burada pazara gidip istediğimiz gibi, rahatlıkla(!) alışveriş yapabiliyorsak bunu toprağı ekip biçen köylüye borçluyuzdur. ee kabul ettik diyelim peki bu durumda kim efendi oluyor? kimse kusra bakmasın bu durumda efendi diye tabir edilen köylü; ayak takımından, köleden başka hiçbir şey olmuyor. biz ise kıçımızı yayıp burada sözlükten entry giriyoruz. biz mi efendiyiz yoo biz de bir sikim değiliz. o halde efendi kim? ille de birileri efendi olmak zorunda mı? işte atatürk'e katılmadığım nokta bu. atam; efendilere, padişahlara kul köle olmayı kaldıran sensin bu efendi tabirini lügatından çıkar gitsin ne uğraşıyorsun. ayrıca devir değiştikçe, teknoloji ilerledikçe bu köylü bozuntularına hiçten ihtiyacımız kalmayacaktır. evet köylüleri pek sevmiyorum çünkü cahiller, cahil ama mutlular. bunu ısrarla 'ben köylüyüm' diyen arkadaşımın yüzüne karşı da söyledim fazla bozmaya çalışmadan 'bak sen okumuş bir yerlere gelmişsin ama herkes senin gibi mi, genele baktığımız zaman cahil olduklarını görüyoruz' dedim. göt gibi mırın kırın etmeye devam etti. velhasılıkelam köy köy diye tutturmaya gerek yok. hoş şehir hayatını da sevdiğim söylenemez ya. köy hayatını da şehir hayatını da hatta hayatı da sevmiyorum, işin özü bu diyebilirim. sizi de sevmiyorum.
hayır ulan.
Köylü ve sadece çiftçlikle geçinen insanların ürettiği malların marketlerde en az 10 katına satıldığını görünce... neden olmasın!!!
köylü yok edilmelidir. yarardan cok zarar veren cahil insanımsı varlıklardır.
Atatürk'ün çok güzel yanıtladığı sorunsal:
görsel

Şimdi elimi büste koyuşumu bahane ederek "tapınıyor" diyen olursa kürekle kovalarım, ona göre...

Atatürk, doğru söylemiş:
görsel
Başbuğ yanılmaz eğitim ve alt yapı verseniz onlar bizden daha iyi eğitimli çağdaş olur cahillerse bu devletin suçudur.
Evet efendisiydi ancak movcut iktidar ve politikaları sayesinde tarım üretiminde ciddi kayıplar olduğu için köylerde efendi kalmadı.
3 kurus fazla kazanmak icin gecemizi gunduzumuze katip calisiyoruz sonra sik kırığı bi bakan cıkıp yurt dısından mal getiriyo fiyatları maliyetinin altına düsürüyo
Bizde elimizdeki mahsül cürümesin diye yok pahasına satıyoruz sonra koylu ac kaliyo
Boyle efendiligin ta aq.
millet olarak koyunları kabul edersek doğrudur.
Atatürk' ün belki de en çok yanlış aktarılan sözü.
Atatürk bu sözü "ÜRETEN KÖYLÜ" için söylemiştir.
Atatürk bu sözü söylediğinde ülkenin %90'ı köylerde yaşıyordu sevgili sözlükdaşlarım.Şu anki kafaya göre düşünmemenizi rica ederim. o zaman azınlık yani %10 şehirliydi ve bu söylemin temeli Recep tayyip erdoğan'ın devlet halkı için vardır söylemine parelel bir söylemdir. Köylü'den kasıt halk milletin efendisidir demektir ve çoğunluk yani halkı da köylü oluşturduğu için böyle bir söylemi vardır atamızın. Kendisi iyi bir politikacıdır .
Hepimizin kokeninin bir koyden varoldugunu dusunursen;

- yumurtami
- domatesimi
- patlicanimi
- biberimi
- fasulyemi
- bir suru baharatimi
- bilimum alkolumu

Kendim uretiyorum. Azicik urettigim sey ile bir dunya gurur duyuyorum. Fazla olunca paylasiyorum komsularimla falan. Burjuva koyluluk degil bahsedilen gercek koyluluk. Paylasim, uretim. Sosyalist metabolizma.

Neyse anlamazsin.
Atatürkün köylüyü tarıma teşvik etmek kentlere olan göçü dengelemek için söylediği bir nevi köylüğü okkaladığı söz.
Sonra gaza gelmiş köylü tarım ülkesi olmuşuz falan filan..
Köylü de halkın bir parçasıdır. Ne efendidir ne hizmetkar.
Atatürk haklıdır. Çünkü bu dünyada egemen güç olmak için üretim yapman lazım. O dönemin şartlarında en büyük üretimi çiftcilerimiz yapıyordu..
o lafın aslı köylü milletin ebesidir zira yaklaşık 100 yıllık tarım politikamız tamamen milletin ebesini zikmeye yöneliktir...
Atatürk ün vakti zamanı için söylediği doğru bir söz. Ne bilsin şimdiki gibi köylülerin şehirlere akin edip şehir hayatına ayak uyduracagina kendi afedersiniz kro yaşamlarını burada sürdüreceğine. Lütfen kimse yanlış anlamasın kimseyi aşağılamak gibi bir niyetim yok ama hafta sonlari özellikle sahil kenarlarini ve parkların halini biliyorsaniz demek istedigimi anlayacaksınız. (Tabi bunlar çingeneler ve suriyeli,afganli araplar içinde gecerli de neyse oda başka bir konu).
Aynen eskiden köylü milletin gerçekten efendisiydi oturup kalkması konuşması saygısı ile kesinlikle milletin efendisiydi ta ki özellikle büyük şehirlerde toprakları para edene kadar.

Hala efendi kalabilenlerin küçükse gözlerinden büyükse ellerinden öperim.
Bas amuğa akp'ye deyip devlet destek vermeyince ağlayandır. Böyle efendiye sıçayım.