bugün

(bkz: 2023)
O albümün tamamı süperdir.
albümün en güzel parçası bence (bkz: beyaban)dır.
görsel
görsel
her sene dinlenilesi sagopa kajmer albümü.
Sagopa kajmerin en iyi bir ya da ikinci albümü.
Bu albümden sonra er kişi hafızasını kaybeder ve allahından geçer.
Gölge haramiler favorimdir.
2008 senesine ait hiç eskimeyen şarkıdır.
Sözleri mükemmel.

Nakaratı ayrı bir güzel.

Bak dayandım olmadı, çek silahımı vur elim belime varmıyor affet. Bugünüme kusurum var.
Dostum canıma mı kastın var.
Kim hekimse hakimim olsun. Tek duvara hadi kafa depremim olsun. Sus yaralama şansın var, sago kaç firara hakkın var.

Favori bölümüm;

Bakacağın tek yönünüm, doğru rotayı izler gözüm.
Rüzgara emanet sözüm, hasretlerle yandı gönlüm.
Yalnızlığım kalbime zulüm. Korkutmakta her an ölüm.
Ben bir pembe diziyim, her günüm bir bölüm.
Benim için 2017 o sene.
http://www.youtube.com/watch?v=WOz4Da60hiE
sagopa kajmerin zirve yaptığı albüm ve parçadır. şu anda çıkardıkları bunun yanında çöp değeri taşımaz.
yunus özyavuz'un yıllar asırlar geçse de her dinlediğinizde ilk defa dinliyormuşcasına heyecanlandıran parçalarından oluşan albümünün ismi. bu albüm sadece sagopa kajmer'in değil, rap tarihinin en iyi albümlerinden. kendiside bu albümün üzerine iyisini yapamadı zaten.

iddaa ediyorum bu albümü çıkarmasa, albümdeki her parçayı birer yıl arayla single olarak yayınlasa piyasanın mına koyardı çok ciddiyim. albümün her parçası derslik, kitaplık.

müzik tarihinde, içinde yer alan her parçası olağanüstü olan albüm sayısı 5'i geçmez. bu o albümlerden biri.

herkesin bir favorisi var albümde. benmki, bir çıkar yolum yok. bergen'in bir parçasından alınan sample ile sentezlenmiş altyapısı, insanı beyninden vuran düşüncelere iten lirikleri ve sagonun insan üstü yorumuyla yıllar geçsede bendeki yeri değişmeyecek bir parça.

2016 olmuş yıl ben hala bu albümden ara ara parçalar açıp dinlerim. bu entry'i girerken mesela ''sonumuz yakın mesafe'' yi dinliyorum. hala varsa dinlememiş olan bir an önce dinlesin. böyle bir eserden kulaklarınızı ruhunuzu mahrum bırakmayın.

ve mümkünse bulabilirseniz albümü satın alın. o emek karşılıksız kalmamalı.
sagopa kajmer in yapmis oldugu en iyi albumlerden biri olmakla beraber 2008 yilinin en iyi turkce rap albumudur. eskimez parcalarla doludur.
Namı değer k.i.t.s.
mükemmel bir sagopa kajmer albümü ve sarkisidir.. ayrıca kotu insanları tanıma senesi benim icin bu sene oldu.
dinlenilesi albümdür.albümdeki altyapılar muazzamdır..çok güzel sample'lar barındırır..
En iyisi diyemem ama sagopa kajmerin iyi işlerinden biridir. Albüm kapak resimi efsanedir benim için.
sagopa kajmer'in ve türk rap tarihinin en iyi albümüdür.

şimdi yeniden dinlemeye başladım.
sagopa kajmerin son iyi albümüdür. 2008 yılında çıkmıştır. yamulmuyorsam.
tarihin en iyi rap albümlerinden biridir. neredeyse tüm şarkıları iyidir.
kits sagoya dair son güzel şey bundan sonrası yok olmadı olmayacak, hep eskiyi arayacağız. bpg halen daha dinlerken 2008 den sonraki albümler artık dinlenmiyor.
Albumun ciktigi seneden itibaren hayatima 1 tane iyi insan girmemesini kim aciklayacak?
Sago gel bi sey konuscaz!

Bir album.
can çekişmekte adımın beş hanesi
yaşamdan soğumunu çoktur bahanesi

diye devam eden sagopa efsanesidir.
Her dinlediğimde aklıma 'onu' getiren şarkıdır. Bir sagopa efsanesidir.