bugün

kendine şarapçı imajı veren zihniyettir. halbuki al eline efendi gibi iç komik hallere düşme. kimse kimseye bira içiyor diye bir şey demez.
bir türlü anlam veremediğim modeldir. bırak anlaşılmaması durumunu, gazeteye sarınca daha çok dikkat çektiği, hani normalde anlaşılmayacaksa, gazete sarılı haliyle kesin anlaşılacağı bilimsel olarak kanıtlanmış * bir şeyi yapmakta ısrar etmenin anlamı nedir? öteki taraftan etrafa rahatsızlık veren (rahatsızlık duyanlar açısından) kutunun ya da şişenin görüntüsü değil, sokakta alkol alınıyor olması durumudur ki gazete bu durumu da gizlemiyor. işin özeti bir gün bu gazete sarma hadisesi için mantıklı bir açıklama duyarsam, ben de bundan sonra gazeteye saracağım.
(bkz: mahalle baskisi)
birayı ayrı bir imaj havasına büründüren zihniyettir. zannımca, bira daha bir karizma olur, bir de siyah poşet kombinasyonu vardır, o da ayrı bir mevzudur.
amacı alkol satışlarını arttırmak olan zihniyettir. şöyle bir inceleyelim. hiçbir müşteri birayı illa gazete kağıdına sar diye tutturmaz. kesekağıdı olabilir, siyah bir poşet olabilir, içen için farketmez. fakat satıcılar illaki gazete kağıdı kullanırlar. bu davranışın altında şeytani bir zeka vardır. efendim bildiğiniz gibi bizim gazetelerimizde allah'a şükür pek iç açıcı habere rastlanmaz. ekonomiden,siyasete, tüm haberler felaket seneryoları şeklindedir.

birde bunlara gazetelerin üçüncü sayfalarını eklediniz mi ne olur? ne olacak, bu haberleri okuyup zaten muhtemelen kederinden içen alkolik arkadaşımız, daha bir kederlenip, daha çok içecektir. böylece içki satışları artacaktır. olayın asıl nedeni budur. kamuflaj sadece bir aldatmadan, gerçek niyeti ört bas etmekten ibarettir.
(bkz: kafayı türbana saran zihniyet)
Bizim kötü bakkal Garcin amca da bunu hep yapar, herseferinde de abi anlamıcaklar mı koy gitsin derim kendisine. Keza millet kutukolayı niye gazeteye sarsın ki. içtiğinin alkol olduğu barizdir zaten. Ha dersen ki reklam yapmak istemiyorum o zaman eywallah.