bugün

Sözlükte ayyuka çıkmış durum. Cidden günlük hayatta dine ve kutsal değerlere hakaret ettiğinde başına ne geleceğini bilen bazı yaratıklar burada kendilerini rahatlatma yoluna gitmektedirler. Ama ne yaparlasa yapsınlar onların bir hesabı varsa allah ın da hesabı var.
"kutsalın nerede başladığını belirlemek mümkün mü?"

mümkün değil mi?

evet değil. çünkü bir insan "ben sarmısağın kutsal olduğuna inanıyorum" dediği anda sarmısak onun için kutsaldır. sen her ne kadar bunun saçma olduğunu veya akla aykırı olduğunu düşünsen de, o kişinin aklına bir şekilde yatmıştır bu fikir ve onun kutsalıdır. "yahu sarmısak lan bu, onu yok edebiliyorum, ezebiliyorum, yiyebiliyorum" desen de karşındaki kişi "yahu hücre yenileme gibi bir meziyeti var sarmısağın, böylesi bir kudreti nasıl görmezsin" diyebilir. yani demem o ki herkesin kendisinde kutsal olarak belirlediği şeylerin kendince haklılık payları vardır.

şimdi şöyle birşey de var. denilebilir ki "çoğunluğun inandığı birşeyi sen nasıl kabul etmezsin?" o zaman da "hangi din ilk ortaya çıktığında milyonlarca inananıyla ortaya çıktı? hepsi bir süreç sonrası büyüdü. dolayısıyla bu sarmısağın kutsallığını kabul eden insanlar da belli bir süreç sonrası çoğunluğa ulaşacak" denilebilir.

olayı interaktif sözlüklere indirgeyecek olursak biraz sevimsiz bir tablo göze batacak. çünkü malesef bu konuda empati yapma konusunda pek yetenekli değiliz. kişiler "alevi kızlarının verici olması, sunnilerin salak olması, allah'ın saçmalık olması, ateistlerin geri zekalı olması, komünistlerin götü, sağcıların beyinsizliği vs.." gibilerinden başlıklar açıp şuursuzca inançlara saygısızlık gösterebiliyor. böyle bir tartışma sahnesinin akabinde gelişecek "orospu çocuğu, apo'nun evladı, marx'ın piçi, şeytanın dölü, fetoşun köpeği" gibi yorumlar kaçınılmaz oluyor.

hayır aslında kaçınılır fakat başlığı açabilecek zihniyet var ise o yorumu yapacak zihniyet elbet peydah olacaktır/oluyor.

yapılacak birşey var mı?

ya vardır elbet ama yüzyıllardır ülkemizde var olan tartışmalar ve üslub kolay kolay değişmeyecektir. eminim 10 dakika sonra birisi "senin tahtanı sikeyim" diyecektir bir başkasına. ki tahta, bazı ilkel afrika kabilelerinin kutsalıdır.
artık düşünce özgürlüğünden çok ayıba kaçmaktır. inanmayabilirsin kutsal umrunda olmayabilir, fakat umrunda olan insanlar var. senin kutsala her hakaretin senin kutsalına (anne,baba gibi) küfür olarak geri dönüyor. buna rağmen kendi kutsalınıda siklemiyorsan aç açabildiğin kadar başlık. sizde hakaret dolu başlık, bizdede küfür bitmez.
tek kelime ile saygısızlıktır.
basiretsiz bünyenin içine düştüğü durum. nasıl bir psikoloji içerisinde ve nasıl bir haz veriyorsa artık, psikanaliz gerekli sanırım...
tatminsiz, bencil, empati yoksunu organizmalarda görülen hastalıktır.
BANA TAPINMASINLAR DiYE RESMEDiLMESiNi YASAKLAYAN HZ MUHAMMED'iN SAKALINDAN, HIRKASINDAN MEDET UMAN TUHAF iNSANLARI ELEŞTiRiP, kılda keramet olsaydı götte çıkmazdı REALiTESiNi HATIRLATTIĞINIZ TAKDiRDE KUTSALA HAKARET iLE SUÇLANIYORSUNUZ. YAHU SiZ, ELiN TAPINDIĞI HAYVANI KÜTÜR KÜTÜR BOĞAZLARKEN HiNDUNUN KUTSALINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? DÜŞÜNMÜYORSUNUZ!!!
bizim gibi düşünmeyen bizden değildir anlayışını benimseyen güzel ülkemin güzel yurttaşlarına yakışmayan hunharca prim yapma çabasıdır. her türlü inanca saygı gösterilmesi gerekirken, ideoloji ya da düşünce özgürlüğü kisvesini dillerine kalkan yaparak, insanların inançlarına saldırdıktan sonra koltuklarına kurulup aldıkları artı oyları prim hanelerine yazdıran üslup yoksunu küfürbaz yazarlardır. zira kesilen faturalar naylon olduğu için hanelerine yazılan primler muhasebe kayıtlarına geçmeyecektir.
beklediği tepkiyi alamayacak olan yazarın yapmaya çalıştığı şeydir.
(bkz: inananların aslında söylemek istedikleri)
akabinde bilimum disi akrabalarının kulagının cınlayacagını bile bile prim pesinde kosmaktır.
(bkz: kutsalın ben ta)
kimse sözlügü kullanarak ahkam kesmesin. nasil danimarka adam oldu? nasil yillar önce padisah abdulhamithan ingiltere, fransa gibi ülkelere o cöküs döneminde bile ültimatom verdi? kimsenin bir baskasinin kutsalina söz söyleme hakkinin olmadigini ve böyle bir özgürlügün bulunmadigini hatirlatan birileri mutlaka cikacaktir. sanmayin son mohikan öldü. daha ne mohikanlar vardir allah bilir.
aciz insandır,aczini saldırmakta bulur... fakir insandır, fakrini kendini düşürmekte bulur...

açık yüreklilikle söylenilebilir ki hayvan kadar değeri olmayan insanlardır...

(bkz: duygulara tercüman olmak)
(bkz: uludağ sözlük allahsızlığı yayma kürsüsü)
Hem dini değerlere hem ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e küfürler edip burada prim yapmaya çalışmaktır. Bu kadar düşen adi şerefsizlerin yatacak yeri yoktur.
troll olmaya çabalarken insanların değerlerine hakaret ederek küçüldükçe küçülmektir. bazı sınırlar vardır, tabu olmayan.