emekli deniz kuvvetleri komutanı oramiral salim dervişoğlu'nun türkiye'deki kürt meselesi ile ilgili itirafıdır.

--alıntı--
onların söyledikleri, istedikleri bir şeyler var, bir de bizim yapmadıklarımız var, oturalım cesaretle bunları konuşalım, yapılabilecek olanları ertelemeyelim. ekonomik adımları atmadık, kürtleri kültürel bakımdan ülkeye entegre edemedik, asimile etmeye çalıştık. yeni bir entegrasyon politikası belirlemeliyiz. yapamadık bunları. kuzey irak'ın ilgi odağı olmasından korktuk, hâlâ da korkanlar var. bu korkuyu gidermenin yolu kendi coğrafyamızı ilgi odağı haline getirmekten geçer ki bu potansiyelimiz ziyadesiyle var. işe kendi içimizdeki ekonomik, kültürel, sosyal bölünmüşlüğü ortadan kaldırarak başlamak lazım.

http://aktifhaber.com/news_detail.php?id=212715
--alıntı--
doksanlı yıllarda doğu halklarına karşı yapılan yüzlerce faşizan uygulama ve katliamların sorumluları olan; yapılan ve işlenilen suçun sahibi bir kurumun müdahili olmanın vermiş olduğu ezikliğe dayanamayıp gerçeği itiraf eden ve zaman geçtikçe de sayıları artan insanlardan biridir. bir diğeri de " köye akşamları bomba atardık " gibisinden bir şeyler yazmıştı. bir diğer itiraf ise bizzat kendimin bitliste asteğmen iken dinlediğim itiraftır :

- şimdi nobran, buralar iç güvenlik bölgesi..tazminatları diğer şehirlerde görev alan subaylardan çok yüksek..bir subay nerden baksan, daha en kıdemsizi bile 3-5 milyar yakın maaş alıyor..en kıdemsizi..e tabi geçen yıllarda iç güvenlik olayını kaldırmaya kalktı tsk, benim kendi arkadaşlarım akşamları tekrardan olaylar başlasın da iç güvenlik bölgesi olmaktan çıkarılmasın diye tepelere çıkıp köylere ateş ettiler, bomba attılar..her şey pkk değil yani nobran!

+ komutanım, iyi güzel de ben biliyorum zaten bunları!*
bilinmeyen bir şey değildir. ismet inönü nün kürt raporunda yeralmaktadır; türkiye cumhuriyeti dinamiklerine göre ise olması gerekendir.

kopenhag kriterlerine göre asimileden vazgeçtik ne oldu? dilleri uzadı, saçma sapan bir özgüven geliştirdiler.

OHAL in acilen geri gelmesi, verilen tavizlerin geri çekilmesi gereklidir. eğer ki güneydoğudan seçimlerde sandıktan gene pkk yanlıları çıkarsa olacak olan da budur.

devlet açıkça bakmakta ve gözlemlemektedir; bakalım kürtler iyilikten anlıyor mu? diye. eğitim hakkı verildi, radyo-televizyon kuruldu. medya hakkı verildi. kırmızı çizgiler kırmızı halı oldu*. hala daha pkk yanlısı mı davranacaklar? güzellikten anlayacaklar mı? yoksa hakları kötek mi? hep beraber göreceğiz.*
buram buram "lafı cımbızla almak" kokan söylemin farkedilişi.