bugün

kitabı gönderen mutlak olduğundan o kadar emin ki kuran'a ateizm diye bir kavram koymamış. sadece kendisine ortak koşanları anmış.
cahil yazar söylemi. tartışmaya bile gerek yok bu konu hakkında.
olmayanın var edilmeye çalışılması durumu.

müfteri olmak istemeyen her kimse iddiasını ispatlamak zorundadır. böyle bir kavram varsa ayet gösterilmeli yoksa müfteriliği kabul etmelidir.

edit: cahil yazar söylemi olduğunu iddia edenler cehaleti cahilin suratına çarparsa cahillik kabul edilir. ayet? ispat?
kÂfir; inkar eden demektir. illa çağdaş terimler aramak yersiz.

ortak koşanlar için; (bkz: müşrik) *
ateistlik kavramı kuran da yoktur denilmiştir. diğer referanslarda olabilir. iddia edilen bu kavramın kuranda geçmemiş olmasıdır. fikir sabit değil gerçektir. sadece sunulan, doğru okunmalıdır.
kafir küfreden demektir; müşrikse şirk koşan manasındadır dolayısıyla kafirlerle müşrikler aynıdır çünkü müşrik şirk koşarak küfretmektedir. müşrik allah'ın yerine başka yaratıcı koyar bu da ateizm sanılsa da değildir. tıpkı doğanın kendi kendini var ettiğini zannedenlerin allah'ın yerine doğayı yaratıcı olarak koyması gibi.
kavram olarak ateist yunancadır ki arapça kökenli bir kitapta bu adla anılması zaten anlamsız olurdu. *
o zaman buradaki başlıktan anlaşılan kimse ateist olmuyor ne güzel değil mi herkes allaha inanıyor!
iki kolon arasında ölem dedim yapma dedi'dir.
(bkz: genç ateistler panikte).
ateistlerin acınası durumudur.

-ateist: ben kuran a inanmıyorum.

+kuran: sen kimsin? *
kuran'da geçen isimler kategorisinde yer almadığı için de çocuklarımıza veremediğimiz addır aynı zamanda efenim.
beyinsiz yazarların, kuranda ateizm kelimesinin geçmemesi diye algıladığı başlıktır. kuranda her zaman puta tapan, şirk koşan olarak tanımlanır müşrikler. ben tanrı tanımaz anlamında bir müşrik okumadım kuranda.
ateizm 18 yy. başladığı için bana göre doğru bir önerme. Hz peygamber zamanında ateizm yoktu. insanlar mutlaka bir dine inanmaktaydı.
burada ateizm yoktur denilirken hiç bir dine inanmayanların kuran'da geçmesinden bahsedilmektedir. kelimenin geçip geçmemesi değil. müşrik ve münafık kelimeleri dini reddeden(ateist) kavramını karşılamamaktadır.
(bkz: müşrik)
(bkz: münafık)
Kuran'da anlatılan Allah kavramı onu inkar edenler arasında bir sınıflama yapmamıştır.
ifade çok nettir ;
La ilahe illallah.

Bunu kabul etmeyenlerin deist, ateist, dentist, nihilist, stilist, ekspertist, popülist ya da herhangi bir skimsonist olmaları kendilerini bağlar.
(bkz: nefsini ilah edinen).

dağılabilirsiniz.

edit: ve geri zekalı ateistler halâ anlamıyor.
yoktur, çünkü kuran bir bütün halinde değil anlık olaylara çözüm halinde gelmiştir. ateistlerle o zamanlar hiçbir etkileşim yoktur ve ateist olabilecek kadar yetkin bir açıklama da yoktur.

ateizm salt tanrının reddi olarak almak bunu anlamak için biraz zor olabilir, ateizm tanrısız açıklamadır ve bunun olması tanrı dışında bir alan ile mümküdür.

oysa o çağlarda bunu sağlayacak bir yetkinlik mevcut değildir.

sonradan yama edilenler tamamen yorumlardır.
"Küfür tek millettir " diye geçer kur anda. Ateistler müşrik sınıfının içindedir. Dinsizliğin yeni icad edildiğini sanan ergenler de var. Kitap ehlinin dışındaki tüm kafıler müşrik olarak nıtelendırılır. Kur an ;

Yoksa onu Muhammed uydurdumu diyorlar; deki haydi sizde onun denginde bir sure getirin ve Allah tan başka çağırabileceğiniz kim varsa onlarıda yardıma çağırın. Sözünüzde samimi iseniz bunu yapın.

Yunus 38 le meydan okuyor.

Tur Suresi’in ilgili ayetlerinin mealleri:

29. Ey Resulüm, sen irşad ve nasihatına devam et. Sen Rabbinin ihsanı sayesinde kâfirlerin iddia ettikleri gibi kâhin de değilsin, deli de değilsin.

30. Ne o, yoksa onlar senin hakkında: "Ne olacak? Şairin biri! Feleğin onun başına neler getireceğini göreceğiz" mi diyorlar?

31. De ki: "Bekleyin bakalım! Ben de sizin fecî âkıbetinizi bekliyorum."

32. Akılları mı kendilerinden bunu istiyor, yoksa onlar azgın bir toplum olduklarından mı böyle yapıyorlar?

33. Yahut Kur'ân'ı "kendi uydurdu" mu diyorlar? Hayır! Onlar bu iddialarında samimî değiller. Onların inanmaya niyetleri yok da onun için bu kabîl sözler sarfediyorlar. (Vicdanları ağızlarından çıkan bu iddiayı kabul etmez. Zira Araplardan bir ferdin bütün Arapları âciz bırakacak bir eser ortaya koyamayacağını kesin bilirler.)

34. O halde bu iddialarında tutarlı iseler Kur'ân gibi bir söz getirsinler bakalım!

35. Onlar bir Yaratan olmaksızın mı yaratıldılar? Yoksa kendi kendilerini mi yarattılar?

36. Yoksa, gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? Hayır, onlar kesin bilgiye ulaşmaya gitmezler.

37. Yoksa Rabbinin hazineleri onların mı yanında? Yoksa kâinatı onlar mı yönetiyorlar?

38. Yoksa onların yükselmelerini sağlayan bir merdivenleri, kuleleri var da o sayede mi göklerin haberlerini dinliyorlar? Öyleyse o haber dinleyenleri kim ise, meleklerin sözlerini dinlediğine dair kesin bir delil getirsin!

39. Yoksa kız çocukları O'nun da, erkekler sizin mi?

40. Yoksa onlardan vahyi tebliğ, risalet ve irşad hizmetlerinden ötürü bir ücret istiyorsun da, onlar ağır bir borç yükü altında eziliyorlar mı?

41. Yoksa gayba dair bilgiler kendilerinin elinin altındadır da, onlar oradan istedikleri tarzda yazıp kopyalıyorlar mı?

42. Yoksa onlar bir tuzak mı kurmak istiyorlar? Şunu bilsinler ki: Asıl kapana kısılacak olanlar, o kâfirler olacaklar.

43. Yoksa onların Allah'tan başka bir tanrıları mı var? Allah onların iddia ettikleri ortaklardan münezzeh ve yücedir.

44. Şayet kendilerinin kötü bir maksatla istedikleri gibi gökten bir parçanın düştüğünü görseler, inatlarından ötürü "Bunlar üst üste yığılmış bulutlardır" derler.

45. O halde sen onları, darbe yiyip çarpılacakları güne kadar kendi hallerine bırak! (Bu âyetin işaret ettiği hadiselerin birincisi, Bedir zaferidir.)

46. O gün hile ve tuzakları kendilerine asla fayda sağlamaz ve yardım da görmezler.

47. Muhakkak ki o zalimlere bundan başka azap da vardır; fakat onların çoğu bunu bilmezler.
kuranda geçen kavramlar;

kafir: ayetlere inanmadığını söyleyen ve ayetlere inandığı halde bazı şeyleri kabul etmeme olayı. Örneğin iblis allah'ı yakınen tanıyordu ama adem'e secde emrine karşı geldiği için kafir oldu.

müşrik: allah'a inanan bir dindar olduğu halde başka kişileri de yücelten ve allahın hükümlerine eklemeler yapankişi. örneğin şeyh, hoca efendiler, hadislerin çoğu şirk vesilesidir. allah adına din uydururlar.

münafık: müslüman gibi görünüp aslında müslümanlıktan ve müslümanlardan nefret eden kişi.

mü'min: müslümanlığın bir tık ötesidir. allah'a teslim olup nefsini yenmiş ve günahlardan yüz çevirmiş salih kişidir. mü'min insan allahın yarattığı her şeyde bir hikmet olduğunu kabul eder ve hiç bir şeye isyan etmez. bu sabrı vesilesiyle aşama kaydederek allah dostu olma yolunda ilerler.