bugün

(bkz: içkiyi yasaklayıp da uyuşturucuyu yasaklamayan din)
islam dinidir. Hiç kıvırmaya gerek yok, o dönemde uyuşturucu biliniyordu. Hadi sigara neyse, coğrafi keşiflerle birlikte o çok sonradan keşfedildi. Kur'an'dan önce incil ve Tevrat'ın yazılışında da esrarın zararları biliniyordu. Halbuki Kur'an yazılırken bu durumun tam tersi olsaydı ya da içkinin yanında uyuşturucu da yasaklansaydı çok daha iyi olurdu. Oysaki uyuşturucu, alkolden çok daha zararlıdır, tek içişte adamı mahveder. Hadi tamam; sigara, alkol, uyuşturucu bunlar kötü alışkanlık yapan zararlı maddelerdir ama bunların da kendi aralarında bir hiyerarşisi vardır ve bunlar birbirleriyle aynı değildir. Hiç bir alkol türü olan şarapla eroin gibi bir uyuşturucu maddeler bir olur mu? Olmaz. Ayrıca Osmanlı'da esrarkeş padişahlar vardı. Ünlü Azerbaycan Türk'ü şair Fuzuli, 'Bengü Bade' adlı eserindeki şarap, Şah ismail'i, esrar ise 2. Beyazıt'ı simgeler. Fuzuli, bu eserinde şarabı(Şah ismail), esrara(2. Beyazıt) üstün tutar. [Beng: Esrar] [Bade: Şarap]
ilgili link: https://www.google.com/am...ucuyu-yasaklamadi-0%3famp
Maide 90: "Ey iman edenler! içki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz." Elmalılı M. Hamdi Yazır meali
Görüldüğü gibi bu ayette uyuşturucu, sentetik maddeler diye bir şey geçmiyor. Muhammed'in uyuşturucunun zararlarından habersiz olduğu yalandır. işte kanıtı:
görsel
Kuran’da “hamr” yasaklanmıştır. “Hamr” aklı örten şey anlamına gelir. Bu yüzden sadece içkiyi değil, uyuşturucuyu da kapsar. Yani aklı örten şeyleri tüketmek dinen yasaktır. Ancak dikkat ederseniz Allah bu maddeler aklı örtecek kadar kullanılırsa yasaktır dememiştir. Aklı örten bir madde, az ya da çok, kullanılmamalıdır. “Ben etrafımdaki kimseye zarar vermeyecek kadar içiyorum” tipi bir izah doğru değildir. Allah’ın içkiyi sadece insanlar etrafına zarar vermesin diye mi yasakladı, onu bilmiyoruz. Allah yapmayın diyorsa, o şeyden kaçınmamız gerekir.

işte hamr ile ilgili bazı ayetler şunlardır:

“Sana içkiyi/uyuşturucuyu(hamr) ve kumarı sorarlar. De ki: ‘Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür.'”
Bakara, 219.

“Ey iman edenler! içki/uyuşturucu(hamr), kumar, tapılmak için dikilen taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktik; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.

Şeytan; içki/uyuşturucu(hamr)ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah’ı anmaktan, namazdan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?”

Maide, 90,91.

Görüldüğü gibi ayetler net bir şekilde içki ve uyuşturucudan kaçınmamızı istemektedir. Bununla beraber Allah bazı insanların yasak olmasına rağmen içki içeceğini bilmektedir. Bu yüzden bir hata yapıp içki içen insanın bir hata daha yapıp namazı bırakmaması için önemli bir hatırlatmada bulunmaktadır:

“Ey iman edenler! içkiliyken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız müstesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza yaklaşmayın.”

Nisa, 43.

Bu ayet ne yazık ki sürekli yanlış anlaşılmıştır. Bazıları bu ayeti görmezden gelerek içki almış bir insanın ne dediğini bilse de bilmese de namaz kılamayacağını iddia etmiştir. Bu tavır ayetle çelişir. Ve Allah’ın yasaklamadığını yasaklamak takva değil, densizliktir. Allah kendi dinine ekleme yapanları, helali haram; haramı helal kılanları şiddetle kınamıştır. Öte yandan bazıları da bu ayetin içki içmeye izin verdiği yorumuna varmışlardır ki bu da hatalıdır. Allah dinen yanlış olan bir eylemde bulunup içki içenlerin bir hata daha yapıp namazı bırakmamasını istemiştir. Çünkü Allah bilmektedir ki içki içip namaz kılacak insanlar da vardır. Allah onları görmezden gelmemiş, onlarla ilgili bir hükümde bulunmuştur. Bununla beraber yukarıda alıntıladığımız diğer ayetleriyle içkiden kaçınmamızı emretmiştir.
Mademki içki aklı örten bir maddeyse bu dünyada onu yasaklayan Allah, neden ahirette içkiyi helal etti o zaman? Dine göre cennete mümünler aklı örten bir maddeyi kullanıp Allah'ın en çok kızdığı şeylerden biri olan kendine zarar verecek yani. ayrıca Allah, müminlere ''Aklını kullan seni ödüllendiririm'' der. Bu fani dünyada akıllı olup da Allah'ın mekanı olan ahirette aklını örten bir madde olan içkiyle mi akılsızlaşacaksın?
Çelişki.
Ne yapalım uyuşturucuya mı başlayalım onu mu istiyorsun ?
hayır, kesinlikle öyle bir şey yapmayın.
uyuşturucudan uzak durun. uyuşturucu insanın hayatını karartır. ne ticaretini yapın ne de o pis maddeyi(uyuşturucu) kullanın.
Hamr içki anlamına geliyor.
Aklı örten falan çok zorlama teviller.
Kuran da uyuşturucunun yasaklanmasına ayrıca gerek yok.
Aptalları inen bir kitap değil bu.
genel anestezi de hamr yani aklı örten bir şey değil mi?

1500 yıldır her şeye bir kılıf bulunmuş zaten...
yasaklamıyor diye bakalım kaç kuş beyinli başlayacak.
abim diğerlerine çok uyuyomuş gibi konuşma.
atrium
kuran beni bağlamaz kardeş. ben zaten yıllar yılı dini eleştiriyorum. buradaki herkes benim youtube'daki ateist kanalların elemanı olduğumu bilir. entrylerimin bir kısmı din eleştirisi. ayrıca ben kendi çapımda bir tarihçiyim.
din olmasa konuşacak bir şeyiniz kalmayacak, yazık.