bugün

toplu taşıma araçlarında müzik çalarında müzik dinleyen gençlerin dinlediği müziğin yüksek ses olması nedeniyle dışarıya sesin gitmesi durumudur. kızan, ayar veren tipler olur. hiç mi hiç takmayın o tipleri. görgüsüz diyenlere hareket çekin. dışarıda o kadar kötü tahammül edilmeyen sesler varken uzaktan gelen müzikten rahatsız oluyorlar. sıkıyorsa sokakta boş boş bağıran, sıkışan trafikte elini klaksondan* çekmeyen taksiciye ayar verin.

not: ukte
KiŞiNiN KENDi KENDiSiNE DUR LAN ACABA KULAĞIM PiSMi.ŞiMDi BUNU ÇIKARTIP ONA UZATIRIM AMA YA BENDEN iĞRENiRSE GiBi DÜŞÜNCELERE KAPILDIĞI DURUMDUR.EĞER DiNLETEN ERKEK VE DiNLETiLEN KIZSA DURUM DAHA DA FECiDiR.
burda uzerinde durulmasi gereken nokta, fiilin ettirgen catida olmasidir. yani muzik dinlemek degil de, dinletmektir.

kulaklik ne ise yarar? amaci nedir?

kulakligin amaci muzin dinlerken, veya film izlerken ya da bu ve benzeri isitsel dosyalari yuruturken etrafa rahatsizlik vermemektir. yalnizca sizin duyabilmenizi saglayan aygittir kulaklik.

baslikta deginilen fiile tekrar donecek olursak, kulakliktan muzik dinlemek yerinde bir durumdur. fakat, muzigin sesini gereginden fazla actiginizda etrafinizdaki insanlarin bu sesi algilamalari kulaklik kavramina aykiridir. insanlara kulaklikla muzik dinletmek gercekten kimi zaman cok rahatsiz edici olabiliyor. kulaklik takmissiniz madem, sadece siz duymalisiniz degil mi ama?

bu konuyla ilgili birkac ilginc tecrubem var.

sabah saat 7 sulari, sinava yetismek icin zar zor otobuse binmisim. yanima bir genc arkadas oturuyor, hos, ben de gencim o yillar, gerci hala gencim ama, neyse. yanima oturan arkadas muzik dinliyor, heavy metal dedikleri tarzda. eleman hem uykulu gozlerle etrafa bakiyor, mal mal, hem kafasini salliyor, bir yandan da bana kulaklikla muzik dinletiyor.

bir baska gun, yine benzer saatlerde, bir baska genc kiz arkadasimiz serdar ortac dinliyor, tanidik bir sarki, hayat beni neden yoruyorsun? soruyorum kendime; cidden hayat ya, neden beni yoruyorsun?

eger ben o sirada muzik dinlemiyorsam bu o sirada muzik dinlemedigim anlamina geliyor. hangi muzik turu olursa olsun, istemedigim zaman cok fena kafami sikiyor. yapmayin bunu genc kalem arkadaslarim. cok kufrediyorum ama siz duymuyorsunuz.
kulaklığın nasıl ses verdiğinin reklamını yapmak için süregelen davranış.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar