bugün

Ben hiç cozmuyorum kapasite meselesi.
kpss tek bir sınav değil. kpss a ve kpss b olarak ayrılıyor. hangi gruba göre konuşuyor olduğumuza göre değişir. burada önemli olan kişinin mevcut bilgi düzeyi ve kavrama yeteneği. bunun dışında kaç puan almak istediği.

mesela ortalama netlerle alınabilecek maximum puan belliyken atanmayı garantilemeye yönelik puanlar almak isteyenler cok daha ciddi çalışmalıdır. bir de soruların niteliği de önemlidir.

mesela tarihte asya hun ya da büyük hun devletinin en bilinen hükümdarı mete ve onun en bilinen özelliği ordu sistemini onluk olarak düzenlemesidir. soru da orduyu onluk olarak düzenleyen kimdir diye soruyorsa bu tip bir soru ancak tekrar amaçlıdır. esas çözülmesi gereken soru tipi sizi ikilemde bırakacak size hata yaptıracak dolayısıyla kendinizi tanımanıza sebep olacak sorudur. bu sorulardan çözmedikçe gerçekten ne bildiğinizi bilemezsiniz.

ösym artık düz ya da dümdüz soru sormuyor. eğer mayıs sonuna kadar mete han kimdi ben hatırlayamam diyorsanız 100 soru veya 1000 soru çözmek sizi bir yere ulaştırmaz.