bugün

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık "DSÖ'nün geçen haftaki uyarısına göre, önümüzdeki 6-8 hafta içinde Avrupa'nın yarısı Omicron'a yakalanacak. Bu 250 milyon yeni hasta demektir. Türkiye de bunun dışında kalmayacak. 90 milyon nüfusun yarısı 45 milyon insan önümüzdeki 2 ay içinde hastalığa yakalanacak"
"Günde 700 bin yeni Omicron hastasını ilan etmek iktidar için iyi bir şey değil. Bunu gördüler ve PCR testleri içişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle tuhaf bir şekilde kaldırıldı. Devlet neredeyse çökme durumuna sürükleniyor. Halının altına süpürmekten başka bir durum değil. Bu, deve kuşu politikasıdır"
"Salgın yeni bir evrede. Adına Bilim Kurulu denilen sözde kurul da, Bakan'ın kendisi de, Sağlık Bakanlığı'nın kadrosu da saldım çayıra mevlam kayıra politikasıyla tam bir teslimiyet içinde"
https://www.cumhuriyet.co...nsan-hastalanacak-1900712

not: n' oluyoruz lan?
bu bilim insanı umarım haksız çıkar. yoksa yapraklardayız.
onların omicron'u varsa bizim de bilim kurulumuz var.
ahmet saltık'ın işi gücü covid meselesi üzerinden hükümete muhalefet etmektir. yani korkunç bir durum yok, söylediklerini de pek ciddiye almayın.
ister misiniz aşı sonrası kayıpları omicron adı altında kamufle etsinler.
buradaki aciklamadan korkulacak bir durum yok.

omicron varyantina yakalanan insanlarin cogu virüs ile muhattap olduklarinin farkinda bile degiller.
Sendromlari ise hafif bas agrisi ve bogaz gidiklanmasi. Elbette bu hafif semptomlarla hastaligi gecirirken; rahat bir sekilde dolasmak uygun bir davranis degil. Sonucta astim, bronsit gibi hastaliklara sahip olan insanlar icin bu variyant hala tehlike arz etmektedir ama bundan dolayi korku filmi senaryosu cikarmanin geregi yok. Sonucta öyle yada böyle birgün hemen hemen herkez bu hastaliga yakalanacak. Hastaliga yakalaninca illaki ölünmüyor. Önemli olan vücut direncimizi saglam tutmak.

Virüs olabildigince hizli bir sekilde üremek icin mutasyona giriyor. Her ne kadar zararsiz hale gelmis olsa da mutasyona ugrayan bir virüs ile karsi karsiyayiz. Bu virüs escape mutasyon gecirip, direnc sisteminde aciklik bulup bünyeyi tamamen mahfedebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Semptomlarla karsilasilmasa dahi, arada test olunarak kendimizi ve cevremizdekileri koruyabiliriz. Özellikle hijyen cok önemli.
görsel

Panik yok.

hollanda’da çok hızlı yayılıyor ama hastaneye yatan hasta yok denecek kadar az.
InsaAllah covid canavarı kendi kendini yavaş yavaş yok eder.
görsel
Virüsün mikroskop altındaki görüntüsü.
Yakalandım gripten farkı yok tırt yani korkmuyorum o yüzden.