bugün

evet tam anlamıyla budur. öğrencilerimiz hala bu durumun farkında değiller. çok ciddi bir şeydir. Bence çocuklarımıza en azından bireysel olarak düşünelim kopya sorununu halledersek birçok sorunu halletmiş oluruz. Salt felsefe yaparak bu adımları gerçekleştirmemiz gerekiyor.
bir nevi hırsızlıktır. bilgi ve emek hırsızlığı. inek diye dalga gecilen insan saatlerce calışsın sonra sen de kopya cek geç dersten. oh ne guzel. ben de yaptım tabiki ama yanlış bir olay.
senede 60 sınavdan lisede toplamda 240 sınava giriyorsun. kopya çekmeye çalışmak bile eğlenceli sayılır. sıranın üstüne yazdığın şeyleri okumaya çalışırken büyük uğraş verirsin, arkadaşınla göz göze gelmeyi umarsın, hocadan tiyo beklersin. bunlar olmazsa öğrenciliğin pekte bir anlamı yok sanki.

zaten lise 2 de ingilizceden aldığın notun aslında hiçbir etkisi yok hayatına. 10 puan fazla 10 puan eksik...
(bkz: hey gidi günler hey)
(bkz: nerde o eski bayramlar)
Yahu benim anlamadığım devletin yapmış olduğu ve soruların çok gizli tutulduğu(?) bir merkezi sınavda nasıl oluyor da sorular çalınabiliyor ve başkalarına dağıtılabiliyor. Devletin şimdiye kadar hiç mi haberi yoktu bu olaydan ? 2010 yılına kadar halkın içindeki insanlar bile bu kpssde, polislik ve adliye sınavlarında katakulliler dönüyor diyebiloyoken ve dillendirebiliyoken devlet tüm bunlardan habersiz miydi? Hükümet ile cemaatin arası açıldıktan sonra mı devlet anladı katakulli döndüğünü?

Bana bu tür açıklamalar da kopya çekenlere yönelik yapilan/yapilacak çalışmalar da samimi gelmiyor. Ama tabi samimi gelmese de bu olayın üzerine mutlaka gidilmelidir ve adalet geç de olsa tecelli etmelidir. Zira ortada çok büyük bi ayıp ve kul hakkı vardır.
ahlakın göreceli olduğunu düşünülürse, kaybeden önermenin görülen geçmiş zamandaki halidir.