bugün

insanlık hallerinden.

hani hep konuşmaya ihtiyacı olur ya beşerin, bazen de tam tersi, lal olmak ister, kendine kalmak ister.

anlatmaya değil, dinlemeye ihtiyacı olur.

kendini dinlemeye.

öyle işte...
bunalım zamanlarında da görülebildiği gibi kafa dinleme ihtiyacı olarakta bilinir.
bazen duvarlar, denizler bu ihtiyacı giderebilir.
özellikle insanlardan nefret ettiğinizi hissettiğinizde ya da kendinizle başbaşa kalmak istediğinizde yaşanılan durum.
mutlu kalabilmenin sırlarından biri addedilegelmiştir kimilerince. zira birisiyle konuşmaktan ziyade birisiyle susabilmek tam dünya nimetidir.
muhtemelen beyninin her hücresinden diğer insanların duymadığı sesler duyan insandır.
hayatın gürültüsünü yeterince dinlemişlerin artık içindeki yankıyı duyabilmeyi istemesidir.

bir şişe adisinden şarap, dört de duvar isterim; kirletmem odanızı içimden akacak gürültüyle.

kendimi geri isterim sade,

şarabınız duvarınız hikaye.
bazen herkese olur... sadece susmak ve söyleneni de duymamak istersiniz.
bunalım zamanında olduğu gibi ergenlik zamanı ve ergenlikten çıkış zamanlarında kişinin kendine olan merakı, kendini bilme hissi nedeniyle ihtiyacı olmaktır.

sadece konuşmamak değil, yalnız kalmak da istenebilir.
sıkıldığın, sıkıştığın bir andır. kimseye gerek duymazsın, istemezsin.
Genellikle bir erkek ihtiyacı.

Olabilir, anlayışla karşılarız. Ancak bize de bu durumdan haber verilmeli yahut açık ve net bir dille bu dillendirilmeli. Sonra deliriyoruz "neden birden sustu bu herif" diye. insanın aklına bin türlü şey geliyor ve çoğu hoşa gidecek nitelikte değil.
Sessiz cığlıklar atmaktir.
konuşmamaya ihtiyacı olan insanı allah aşkına yalnız bırakın. soru sormayın, vıdı vıdı yapmayın. inanın yokluğunuz ona çok iyi gelecek.
Zaten kafam dolu bi de sen şişirme rica ederim in özeti hâli.

Ya da benim gibi çok konuşan bireylerin dediğim durumdaki kılıfı.

Bilemedim.
eğer karşısında konuşacak birisi yoksa işte o zaman yıkılır o insan. edit: konuşmaya anlamışım, yaşlılık işte. susup uzaklara kaçması gerekir o kişinin.
azı karar çoğu zarar olan eylem. kendimden biliyorum.
yalnız kalma durumudur. kendini dinlemek bir yere kadardır. konuşup içindekileri dökmek ister insan. lakin içimize attıklarımız, paylaşamadıklarımız yer bitirir bizi. benden söylemesi.