bugün

heyecanından yerinde duramayan, kimi görse lafa tutan, etrafındaki bütün komşularının, akrabalarının her daim ne yaptıklarını merak eden, çenesini tutamayan, patavatsız, üretimi 0(sıfır)'a eşdeğer, mahalle parkında veya oturduğu apartmanın önünde sürekli ikamet eden, mahalleye kim girmiş kim çıkmış kontrol ve bekçilik eden...* ev kadınıdır*.

bugün güzel bir örneği ile karşılaştım. parkta oturmuş sigaramı tellendirirken mahallenin kadınlarını toplamış, yanlarınada torununu çocuğunu* almış bir grup parka girdiler. hemen yanımda ki banka oturdular. konuşmaları hızlı ve hep bir ağızdandı. sıkılmamak kulakları kapamamak elde değildi. daha ileride oturan genç kadını* yanına çağırdılar ve olaylar gelişti...

meraklı teyze : mt
parktaki kadın: pk

mt: nerde oturuyon sen?
pk: şurda* oturuyorum teyze.
mt: heeaa hangisi senin*?
pk: şurda mavi hırkalı olan.
mt: erkek mi o kız mı?
pk: erkek teyze erkek*
mt: çalışıyon mu sen guzuum?
pk: çalışıyorum.
mt: niirde çalışıyoon?
pk: şu ileride ki çocuk yuvasında.
mt: heaa ne iş yapıyoon bakııiim sen orda?
pk: sorumlusuyum oranın teyze; yemek, temizlik falan...
mt: asgari ücret mi alıyon, gaç para aliyon?
pk: asgari ücret alıyorum teyze.
mt: sigortan var mı sigortan?
pk: var teyze, allaha şükür.. *
mt: tek cocuun mu var?
pk: evet teyze bir tane var oda yeter çok şükür..
mt: iki dene olsun birbirlerini gorusun yıhyıhyıh
pk: hihihi yok teyze bu kadar yeter..
mt: bag hele sizin oraya başka işci alıyolar mı?
pk: ben birkaç haftaya kadar çıkacam teyze taşınıyoruz burdan, benim yerime alırlar heralde birilerini..
mt: niye cıkıyoon, gaç paraya oturuyon sen?
pk: 5oo tl teyze.
mt: yakıtıylan mı?*
pk: yok teyze o ayrı aylık 8o de yakıta veriyoruz.
mt: gocan çalışıyo mu, ne iş yapıyo?
pk: şurda çalışıyo*
mt: eyi eyi iş olsunda ne olürsa olsun.

sessizlikten sonra..
mt: benim bi gelin var evde oturuyoo, sizin oaraya goysak onu olmaz mı *
pk: bilmem ki teyze
mt: olur olur dur ben bir bagtırayım evdeydi o gelsin gonuşsun senlen, oğluuuuum haaaasaaaan
goşuver anneni cağır ablanlan gonuşacak ( çocuk hemen koşarak annesini çağırır, annesi gelir yanlarına oturur)
gelin : g

mt : bag hele gelin bu gardeşin şooorda yuvada görevliymil cıkacakmış sen ona numaranı ver de cıkınca seni arasın oraya girersin, sıgılmassın evde de hem, sigortan yatıyooomuş, yemek falan yemekhane çirketten* geliyormuş, saat 5'te de cıkıyomuşsun..
g : bilmem ki anne gabul ederler mi
pk: sen bana numaranı ver ben seni arayayım, ben seni ben cıkarken ararım gelir konuşursun..

tabi ki iş olma aşamasına gelmiştir. nitekim meraklı teyze içten içe gülüyordur gelinine iş bulduğu için. ayrıca şimdi olayın gelin kızına nasıl geliştiğini anlatmaya gelmiştir.

mt: şindi ben burda oturuyodum gızıma sordum ''ne iş yapıyon'' diye, dedi ki ''şurda çalıyom'' deyze dedi. dedim ''işçi lazım mı benim gelin var oraya alın mı'' diye bak işte şansa, gadere, kısmete o da işten cıkıyomuş. ben de hemen seni cağırdım

g : tesadüfe bak işte allahın işi işte
mt : he ya gısmet işte, yog gızcağız oarada tek başına oturuyodu ben de sordum gızım ne iş yapıyon diye gısmet işte hep senin gısmetine gızım..
pk : şans işte teyze kısmetse olur tabi ki iş.
mt : olur olur bişiii olmaz, yog yani sana sormasam nerde oturuyon ne iş yapıyon, nirde çalışıyooon... bak işte allahın işine..
pk: teyze ben gidiyorum, yemek yapacam daha* ben çıkacağım zaman ararım gelinini.
mt: tamam guzuuummm, hedi silam söyle sonnra görüşürük inşallah..
pk : tamam teyze, hadi görüşürüz kendinize iyi bakın.

parktaki kadın uzaklaşınca bizim ki yine başlar...

mt: görüyon mu allahan işini gızım, hani ben sordum biliyonnu didim ki '' ne iş yapıyon'' o da ''böyle böyle teyze'' didi...

bu böyle devam eder gider...

(bkz: yüz verdik aliye geldi zıçtı halıya)
bu teyzelerin yapacak işleri yoktur. yemeği temizliği gelinleri yapar. bunlar köşe başlarında insan beklerler. birini bulduklarında başlarlar hayatlarını anlatmaya. hayran olduğum bi nokta,ben dün tanıştığımı unuturken, hayatlarındaki bütün insanları hatırlayabilmeleridir. saygı göstermek lazım
güncel Önemli Başlıklar