bugün

insanın konuşma sürecinde yaşadığı çeşitli sıkıntılardır. nedir mi bu sıkıntılar? takır takır sıralayalım hemen;

toplumda; genel kültür içeren konuşmalara pek yaklaşmazsınız. genel kültürünüz iyiyse bu durum daha da dayanılmaz hale gelir. bazen de karaktersiz ibnelerin şakalarına mağruz kalırsınız.
öğrencilik yılları için; derslerde konuyu bilmenize rağmen parmak kaldırmazsınız. münazaraları sadece izlemekle yenirsiniz.

en basitinden zirve lan? zirveler evet. yaşadım ben bunu;

- selam ben xxx. uludağ sözlük'ten di mi?
+ evet. ben de kağan.
- nick nedir?
+ bi dakka.

bi dakka ne lan? karşıdan bakınca ne kadar yavşakça ve ukalaca gibi geliyor di mi? halbüsü birşeyle de uğraşmıyordum. sağa sola bakınca da ibne konumuna düştüm. allah'tan bi arkadaşın telefonu çaldı da ona baktım. van minit.

şimdi neden bu örneği verdim? yazar psikolijisini anlayın, olayı derinlemesine yakalayın diye.

efendim bir kız arkadaş edinmeye çekiniyorsunuz, mesela şu an beğendiğim bir kız var ama yanına gitmeye çekiniyorum. taş gibi de kız. maşallah. şimdi bunları okuyunca ''karısızlık başına vurmuş bu götoşun.'' diyebilirsiniz efendiler. sesimi çıkarmam. vurdu da zira.

bunları en kapsamlı olarak şöyle söylemekte fayda var; kendini ifade edememek. yeri geliyor toplumda en vasıfsız adam bile size laf ediyor, ağzınızı kıpırdatamıyorsunuz. böyle de yavşak bir durum işte. *
(bkz: devlet bahceli)
cumle kuramamak.
Hitap edememek.