bugün

öncelikle kolpa adamı tarif etmeye çalışayım kendimce. bu kişi yüzeyseldir, önemsizdir, dünya üzerinde olsa da olur olmasa da bir yapısı vardır. ama gel gör ki dünyanın en değerli adamı imajı vermeye çalışmak gibi bir sorunu vardır bu şahsın.

bir örnek üzerinden gidelim. adam kıytırık bir şirket kurmuş bir şekilde ve tutunmaya çalışıyor. siz de iş başvurusu yaptınız veya bir şekilde iş görüşmesi yapıyorsunuz. adam ve şirketi kolpaysa ağzından 'bakın biz büyük bir kuruluşuz' lafı eksik olmaz. lan madem büyük bir kuruluşsun ne diye 539lu numaran var? diğer bir beylik laf da 'açık söyleyeyim, bizde yalan olmaz'dır. kimse yalancı demedi ki kardeşim sana. ne diye savunmaya geçiyorsun?

böyle bir kişiyle karşılaştığınızda yanınızda odun varsa direkt kafasına vurarak dünyayı bu kolpacıdan kurtarın. odun yoksa taşaklarına tekme atın. onu da yapamıyorsanız koşarak uzaklaşın. bu adamdan zerre hayır gelmeyeceği aşikardır.

'nikim yok benimle hayata dair' burada sona eriyor...
(bkz: yalancı olanın dünyası da yalandır)

bu kolpa adamlar her yerde fink atmaktadır, günlük hayatımızın geçtiği heryerde, sözlükte. sözlükte olduğumuz için burdan örnek vericeksek eğer, yok işte ben şöyleyim, ben böyleyim, sana hastayım, ölürüm geberirim tarzı ile bu kolpa er kişisi masum kızları kandirma amacı güdmektedir. ama bilmez ki o masum kız onun yaptığı her kolpalığı bilip er kişi ile da**ak geçmektedir, bir köşeye oturtup si*ini eline vermektedir. acınası halleriyle sözlükte fink atmaya çalışan bu yazarcıklar yarattıkları yalan dünyanın içinde boğulmaya mahkumdurlar. eee bizlere de boğulmalarını izlemek düşer.

gökten 3 elma düşmüş...

biri bu yazıyı okuyana

biri bu yazıdan bişeyler anlayabilene

biri de yaptığı kolpalığı anlayıp utanana.
copacabanalıdır.
- sen ısmarlar mısın yaa, bende hep döviz var.
kolpa kelimesini yeni öğrenmiş, cümle içinde kullanma çabası içindeki insan eylemi. lakin anlamsız olmuş.
psikolojik tabirle asagilik kompleksi demektir.
yenilen darbelerin, alınmış cevapsız kalmış ayarların, terk edilmişliğin, parasızlığın, işsizliğin, güç yetirememenin öfkesine intikam mukabilinde psikiyatr pozisyonuna yerleştirilmiş; ergenlik hallerine, kapital hırsına, kıskançlığa, eski sevgiliye öfke çerçevesine fotoğraf olmuş kişinin iddia makamı üzerinden şemali.

serzenişlerden doğan fark ediş bu yönde. fakat, ama, ve lakin; bahse konu durumlar bu adamı kolpa yapmaz ki. daha doğrusu mevcut serzenişlerin ifadesinde mevkilendirilen kolpa kelimesi mana açısından anlamsız duruyor. izahat kısır. kolpa adama en güzel örnek: sülün osman'dır, melike zobu'nun babası raki'dir. raki'ye sorsan kolpacı olmayanlar da kunduzidir.
sırf entry nick uyumu başlığında kendi nickimi görebilmek için geldim buraya yazıyorum.

şş bi de başlığın ilk etnryisini okuyun lan çok iyi.