bugün

Karısını döverek babasının evine gönderen kocalar için belediyelerin konuyla ilgilenerek,
Meslek edindirme kursları bünyesinde açmasını beklediğim kurs!

Ev hanımlığı meslek oluyorda bu neden olmasın değil mi ama? *
Her akşam eve geliyorsunuz ve her akşam karınız yemek yapıyor. Çok yorucu bir işte çalışmıyorsanız, ayıptır yahu kalkın bir günde siz yapın!!!Bir günde, çocukların altını siz değiştirmeye çalışın, yapamasanızda deneyin. Hem bu bir yerde karıcım sana omuz çıkıyorum mesajıdır. Çocuğunuzlada daha fazla kaynaşırsınız. Babasın sen baba! Çalışmaktan ve çocuğu korkutmaktan daha başka bir çok şey ile mükellefsin!Onu eğitmen lazım çünkü eğitim sadece okulda olmuyor. onunla konuşman lazım çünkü çocuğun kendine güveni doğarken içine konulmuyor.*

Hadi bunları yapmıyorsun bari bir gün olsun eve durduk yere bir hediye ile gel! demi ama!?
Bu kadın senin kölen değil ya! O da insan!? doğum günlerinde, bilmem ne zamanlarda arkadaşlarına hediye alıyorsunda
durduk yere, beraber hayata gögüs gerdiğin karına neden almıyorsun!? Bilmiyorum büyük mu konuşuyorum?
ama böyle bir koca olsam eve gitmeye yüzüm tutmazdı! bu duruma bekara karı boşamakta kolayda denebilir. değil mi?
denir efendim. insan evladıyız bahane bulmak istediğimiz zaman daima buluruz.
Yeter ki kendimizi haklı çıkartmak isteyelim...

Hatta bir tahiminde bulunmaya çalışayım, bunu okumaya zahmet eden bir kaç evli ama bunlardan uzak abimiz,
kendini benim kalbim temiz! Karımdan başkasına bakmıyorum gibi teselliler ile avutuyordur. Olamaz mı? olabilir...

Bana sorarsanız, insan en çok ve en iyi şekil "kalbim temiz" diyerek kendini kandırır.
Kalbimiz temiz ha!? yani hiç bir şeye sinirlenmiyoruz! Biri bizi tekmelese, bir yerimizi kanatsa, yunus emre gibi gülüp geçeceğiz!?
Güldürmeyin beni dostlar, abiler, ablalar, bacılar ve de pek saygı değer büyüklerim.

Birilerine hakaret edecek kadar sinirleniyorsanız,
Hep kendinizi haklı çıkartıyorsanız.
Bir çok derdi-tasayı vicdanınız ile muhasebe etmiyorsanız...
Bu böyle olmayacak saat ilerlediği için yazıdıklarım konun ağırlığına karşı kifayetsiz kalamaya başladı.

Hepimziin çok iyi bildiği, bilmesede bir yerlede gördüğü, hiç olamdı en azından duyduğu, şu yedi öğüt, kalbi temiz insanları işaret etmekte:

"1-) Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol

2-) Şevkat ve merhamette güneş gibi ol,

3-) Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol,

4-) Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,

5-) Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol,

6-) Hoşgörürlükte deniz gibi ol,

7-)Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Mevlana Celaleddin Rumi" (alıntı: http://www. supermeydan. net/forum/forum356/thread3843.html)

işte kocalık müessesi böyle, en azından buna benzerbir yapıda olunmalı diye aklımda geçiriyorum.

1-) karına ve çocuklarına vakit ayırymakta ve yardım etmede akarsu gibi ol

2-) Karın ve çocuklarının zor zamanlarında güneş gibi ol

3-) Karın ve çocuklarının kusurlarını örtmekte gece gibi ol

4-) karın ve çocuklarının yanlış bulduğun hareketlerine karşı ölü gibi ol

5-) karından, çocuklarından ve karının ailesinden gelen taktirlere karşı toprak gibi ol

6-) Ailenin ve dostların hatalarına karşı deniz gibi ol

7-) Ya gerçek bir koca ol ya da olmaya çalış ama asla pes etme.

Not: son yedili doğru olmayabilir. Garantisini veremem...