Kitap okumayan anne baba, çocuğuna kitap okuma ders çalış diye öğüt verir hatta kitap okumasını yasaklar. Okuldaki öğretmen çocuğa diyor ki bu kitapları değil de şu (kendi ideolojisindeki) kitapları oku. Bir belediye başkanı ben kitap okumam ki, bir mühendis kitap okumanın ne faydası var ki, bir kütüphaneci bu kitaplar eskimiş çöpe atılacak, bir yönetici kütüphanedeki şu kitapları imha edin, bir yönetici kütüphane görevlisi eleman olmadığı için diğer şu işleri yapsın. Bir öğretmen adayı kitaplığımdaki kitapları yakmayı düşünüyorum. Başka bir öğretmen Kitap okumanın insana ne faydası var ki?

Not şu ana kadar kitaba karşı yaklaşımı olan insanlardan bazıları. Tabiki kötü örneklerden ziyade iyi örneklere bakmak gerekir. Ancak böyle olduğu için mi ülke bu halde yoksa ülke böyle olduğu için mi insanların kitaplara yaklaşımı böyle bilemedim.
biraz abartıldığını düşündüğüm konu.
kitap okumayan insanların buraya gelip, "kitap okumak boş iştir" falan gibi başlıklar açtığını gördüm, fakat hiçbir anne babanın çocuklarına kitap okumayı yasakladığı falan yok, varsa ben görmedim, bilmiyorum.

kitap okuma işini kötüleyenler boş insanlardır. ağızlarından, klavyelerinden çıkan sözler de, bir çeşit bok atma çabasının karşılığıdır. umursamayınız. okuyan, kitabını yine okuyacak, okumayan da kendi işine baksın amınakoyim.
"ben şimdi ellerimi böyle böyle yapıcam auran değişecek mutlu bir insan olacaksın" diyen adamın kitabına 50tl verenin beynini de okuyacağı kitabı da sikeyim. yoksa orada bir sürü hegel, seneca yazıları var git al oku amk. laf eden olursa da "senin ananı sikeyim" de.