bugün

yani burada kitap kahramanları derken baskın kitap kahramanlarının hep erkek olmasından bahsediyorum. elbette kitapta kadınlar da var. şimdi bunu da başlığa bakıp, nicke bakıp entry okumayanlar dergahının üyeleri kötüler gene. komik insanlar sizi.

son derece ilginç durum. mesela benim aklıma ilk gelen kitap karakteri hayri irdal. sonra bünyamin var, tahir sami bey var, kara kitap'ta galip var, raskolnikov var, selim ışık var, bazarov var, jean valjean var, raif efendi var, martin eden var, gregor samsa var, tyler durden var, cingöz recai var. varoğlu var.

sanırım bi tek elif şafak'ın baskın kadın karakterleri var. gerçi ben pek kadın yazar okumam. ne entelektüelmişim lan ben. evet.
anna karenina, madam bovary, esmeralda, effie briest....

az sayı, ama "hep erkek" olduğu doğru olmayan bir önermedir. bu önerme "çoğunluk" kelimesini içermediği için yanlış bir önermedir. çoğunluk kelimesinin kullanımı önermeyi doğru hale getirecektir.
(bkz: justin)
(bkz: marquis de sade)
ilk aklıma gelen bu oldu, şey var bi de vildan'ın memelerinin gözüktüğü filmin kitabı. Var öyle bi kaç tane ama çok da yanlış önerme değil. Genelleme yapilirsa ki yapılmış, yapilabilinir gibi sanki. Ya da o kadar çok kitap okumadım ben, neyse kitaplar güzeldir, okuyalım, okutalim.
vurun kahpeye - h.edip adıvar
sinekli bakkal - h.edip adıvar
muhtemelen bilim insanlarının çoğunun erkek olmasıyla aynı sebeptendir.