bugün

etrafımdaki ne kadar kişiye sordumsa cevap alamamamdan dolayı vardığım sonuçtur.

ör;

-la yasin sana bi soru
+söyle kardeş
-atatürk ün doğum günü neydi?
+puaha bilmiyonmu 1881...
-doğum günü amk, yılı değil...
+valla bilmiyorum kardeş... ney?

işte böyle defalarca diyaloğa girdim kimse de demedi 19 mayıs diye...

ama suç bizim değil, kimin olduğunu biliyorsunuz...

suç abd nin değil amk, nasıl bi eğitim sistemi varsa cumhuriyetin ilanının tarihi bile bilinmiyor artık, eee şeydi dur hatırlayacam deniliyor 29 ekim 1923 yerine.
hep amerikanın oyunu bunlar. Uyanık olun.
tüm dünyayı kendi etrafından ibaret sanan çoluk çocuğun cahilliği.
otobüste küçük kızın annesine "anne atatürk ne zaman doğdu"* demesi ve kadının biraz düşündükten sonra "bilmiyorum kızım" diye geçiştirmesi ziyadesiyle üzmüştür. yılını bilmeyen bile bir hayli çoktur nitekim kesin doğum tarihi olmayıp 19 mayıs olsun demiştir ulu önder.
kompleksli bir şekilde ayrıntıları göze batırıp anarşi yaratmaya gerek yok . kimsenin nutuğu okumamasından daha kötü bir durum değildir, kitabın tirajından, yapılan yorumlardan vs. anladığım üzere de nutuk'u okuyan çok az tc vatandaşı var.
dünyanın en önemli arşivci,yazıcı devletinin(osmanlının) hatası olmadığını tahmin ettiğim, sıradan bir baba ihmali türündeki belirsizlik.
8 teşrinisani 1890 olan tarihtir.
Osmanlı kayıtları o dönemde düzenli tutulmadığından tam olarak bilinmemektedir ancak kendisi annesinin bir mayıs sabahı doğdunu söylediğinden kendisi için en önemli günlerden 19 mayıs'ı seçmiştir 19 mayıs olarak kutlanır.
--spoiler--
bir gün cumhurbaşkanlığı özel kalem müdürü hasan rıza soyak atatürk’e bir evrak getirdi. belge, i̇ngiltere’nin ankara büyükelçiliği’nden geliyordu. bir ansıklopedide yer alacak biyografisi için cumhurbaşkanı atatürk’ün tam doğum tarihinin bildirilmesi rica ediliyordu.

atatürk düşündü fakat doğum gününü tam olarak bilmiyordu. aklında mayıs ayı kalmıştı.

özel kalem müdürü soyak’a döndü, "bu bir 19 mayıs günü neden olmasın" dedi. yani ulusal kurtuluş savaşının miladı olan tarih.

i̇lginçtir, atatürk’ün doğum tarihinin yazıldığı resmi evrak i̇ngiliz büyükelçiliğine 10 kasım 1936 tarihinde gönderildi. yani atatürk’ün ölümünden tam iki yıl önce: "reisi cumhur atatürk 19 mayıs 1881 tarihinde doğmuştur."

bu tarihten önce atatürk’ün doğum tarihi konusunda bir kesinlik yoktu. örneğin, çankaya köşkü yaverlik dairesi atatürk’ün doğum tarihi hakkında sorulan bir soruyu 1880 olarak yanıtlamıştı. halkevlerinin çalışmalarında da bu tarih kabul görmüştü.

bazı kaynaklara göre ise doğum tarihi 13 mart 1881 idi. bu karışıklığı atatürk ölümünden iki yıl önce kendisi düzeltti.
--spoiler--