bugün

(bkz: bunlar eski konular hacı bana orjinal şeylerle gel)
gereksizdir.
sorulmadan otomatik islam yazılır.
(bkz: kardeşim bi soraydın)
kendine müslüman seçeneğin bulunmayacağı ancak toplumun büyük bir kısmını oluşturan bu kitlenin elhamdülillah müslüman yazdıracağı bölüm.
insanın inancı olmazsa milleti de olmaz seri eksi atmanıza rağmen (bkz: ben bu yazıyı size yazıyorum)

EMHAMDÜLiLLAH MÜSLÜMANIM.
Asıl amacı bir kişinin ölümü ile sonuçlanan durumlarda, kimisi kimsesi yok ise yada bulunamıyorsa devletin, kimliğine bakarak ölen kişinin mensup olduğu dine göre defin işlemlerinin yapılmasını sağlamaktır.
Ancak bunu bilen yada bu nedenle yazılması ve insanların birbirlerinin dinlerine göre yargılamalarına neden olması bu uygulamanın eksikliğini göstermektedir.
cumhuriyet'in kuruluş temellerinde yer alan en önemli ilkelerden laiklik ilkesiyle çelişen durum. zira ilkenin temel prensibinde yatan din ve devlet işlerinin ayrılığı, devletin, vatandaşına verdiği ilk resmi belgeyle ihlal ediliyor. gerçi yaşadığımız cumhuriyet'te pek çok çelişki var ya, neyse ... bir müslüman olsam da kimliklerde bunun yazıyor olmasını çok saçma buluyorum. beni rahatsız etmiyor ama sonuçta türkiye'de sadece ben yaşamıyorum.
devletin resmi dini islam olduğuna göre sen de doğarken müslüman bir birey olarak doğarsın. e sen büyüdüğünde ben müslüman değilim ve bu ibareyi nüfus cüzdanımından sildirmek istiyorum dediğinde karşı gelen mi var? her ne kadar laik bir devlette olsak bu ülkenin dinamikleri islam üzerinde kurulmuştur. bu durum 1299 dan beri böyledir.
insanlar zaten doğmadan önce islam dini ile doğarlar,kimliktede yazması gurur vericidir.
herkese lönk diye "islam" yazılmasından ötürü herhangi bir ifşa yöntemi olamayan, gereksiz bir formalite. hayır dine göre insanları fişleyeceksen bırak orası serbest kalsın, sen de rahat rahat fişle. hiç kafan çalışmıyor be şakirt.
facebook'ta dini inanç hanesinin bulunmasından daha normal karşılanacak durumdur.