bugün

bugün, hemen herkesin cep telefonuna gelme potansiyeli taşıyan şaşkındır.

eski model cep telefonlarında 160 karakterlik bir karakter sınırlaması vardı. şimdi ise 1000 karaktere kadar çıkıyor en kıçıkırık telefon dahi. ve gsm operatörlerinin "bilmem kaç bin mesajlık" paketleri de şahlandırıyor genç aşıkları. yüzyüze, sözlü olarak birkaç saniyemizi alacak cümle ve cümlecikleri yazmak, dakikalara mâloluyor. üstüne bir de baskıya verilmeden(gönderilmeden) önce editör olup da tekrar gözden geçiriliyor mesajlar...

hemen her sabah uyanıyoruz ve "günaydın aşkım, günün güzel geçsin.", "günaydın, seni seviyorum." türünden mesajlar alıp gönderiyoruz. oysa bu kadar mı muhtacız göze sokmaya bunu? evet, sahip olduğumuzu göstermek noktasında fazla istekli mahlukatlarız insanlar olarak ama mes'ele sadece "baaak bende ne var?" demeye getirmek değil. bugün, ergen çiftlerden tutun da ikinci baharını yaşayanlara kadar aynı durumu gözlemlemek mümkündür.

peki nerede kaldı bu mesajın "short" olma durumu? nihayetinde adı üstünde short message service değil miydi bu meretin açılımı?

"1 mesaj alındı" diyor telefonum, bakıyorum ve düzeltiyorum "1 makale yazılmış" diyerek. oha ulan... ömrümden niye çalıyorsun bu kadar? hani bir de şu "nasılsa sms, fırsat bulunup okunur elbet" düşüncemiz var. o daha da beter... bu düşünceyle bir makale gönderiyorsun karşındaki insana ve en iyi ihtimalle mesajı okusa dahi gerekli uzunluktaki cevabı alamıyorsun, söylediklerinin birçoğu havada kalıyor ve bu sefer de yok yere alınganlık yapıp da kırılıyorsun falan.

velhasılı ortalıkta haddini bilmez makaleler dolanıyormuş kendilerinin sms oldukları sanrısıyla. siz, değerli okuyucularımızı da haberdar edelim istedik ilgili durumdan. aman dikkat...
'daha 30 harf yazmışım' diye hayıflanıp roman yazmaya sebep olan uzun karakterli safsatadır. durduk yere hayat hikayesi yazdırır adama. ayrıca;
(bkz: yaran başlıklar)
genelde kavga dönemlerinde uzayan smslerdir.
bir ara hatırlıyorum 7 sms lik mesaj pardon makale gelmişti. sonuna geldiğimde başını unutuyordum. arayip şunu özet geçene dedim.