bugün

kuran da yeri olmayan yüzlerce ibadeti bir tarafından uyduran kullara imân etmiş esasında islamiyet ve müslümanlıkla alâkası olmayan kişidir.

bu adamlara göre yaptıkları her şey doğru; onların yaptıkları haricinde şeyler yapanlar yanlıştır.

allah bakara 99 da şöyle der; "Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder."

ama bunlar için allah'ın yemininin önemi yoktur, bu fasıklar için önemli olan hocalarının dedikleridir. oturup türkçe kuran okumazlar ama hocalarının 15 ciltlik ansiklopedik tefsirini okurlar. kendi bakış haricindeki insanları kafir ilan ederler.

Şu'arâ Sûresinin 91,92,93 . Ayetinde
Cehennem de azgınlara gösterilecek ve onlara, "Allahı bırakıp da tapmakta olduklarınız nerede? Size yardım ediyorlar mı veya kendilerini kurtarabiliyorlar mı?" denilecek.

A'râf Sûresinin 51 . Ayetinde
Onlar dinlerini oyun ve eğlence edinmişler ve dünya hayatı da kendilerini aldatmıştı. işte onlar bu günlerine kavuşacaklarını nasıl unuttular ve âyetlerimizi nasıl inkar edip durdularsa biz de onları bugün öyle unuturuz.

A'râf Sûresinin 30 . Ayetinde
Allah bir kısmına hidayet etti, bir kısmına da sapıklık layık oldu. Çünkü onlar Allah'ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlardı.

Hac Sûresinin 71 . Ayetinde
Onlar, Allah'ı bırakıp, hakkında Allah'ın hiçbir delil indirmediği, kendilerinin de hakkında hiçbir bilgilerinin bulunmadığı şeylere kulluk ederler. Zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur.
Bir kardeşinizin eleştirdiğiniz amelini yapmadan siz de ölmezsiniz hadisinden de bihaberdir bunlar. Başka müslümana kafir diyen mutlaka kendisi de küfre düşecektir yani. Akıllı ve uyanık olmak lazım. iki düşünüp bir söylemek lazım.
--spoiler--
We're of to blame, and this is too much proved, that with devotion's visage and pious action we do sugar on the devil himself
--spoiler-- *
tercume: suclanmasi gereken cogunlukla biziz, ibadet ederek ve dindar gorunerek seytanin ta kendisi oluruz.
bunu söyleyen kişiye kafirse kendine kafir sen kendi işine bak denmesi ve konuyu uzatmadan eziği kendi ezikliği ile bırakılması en mantıklısıdır.
kafir kelimesini islami jargonla ifade edersek "dinden çıkmış" olarak, zanneden kelimesini ise "konu hakkındaki cehaletinden ötürü içinde bulunduğu durumun farkında olmayan" olarak algılarsak bir çok müslümanın içinde bulunduğu nahoş durumdur bu.

örnek vermek gerekirse kendisini müslüman olarak tanımlayan bir kişi şayet "hepsi iyi güzel de ben hırsızın elinin kesilmesine karşıyım arkadaş, olmaz öyle şey!" nevinden üfürürse kuran'da ki bir ayeti inkar etmiş olur ve yine pek sevmediğim jargonu kullanmak zorundayım fakat daha kısa bir şeklini bilmiyorum, dinden çıkar.

brnzer bir örnek olarak "niye danası, öküzü, tavuğu serbestte, domuz değil. ben kendim besliyorum, bok da yedirmiyorum, gayet hijyen benim domuzum, afiyetle yerim, bence haram falan değil" derse sıçmıştır.

müslümansanız kuran'ın allah kelamı olduğuna iman etmişsiniz demektir. bu durumda içindeki tüm ayetlerin de doğru olduğuna inanırsınız. buna buna buna inanıyorum ama bu saçma derseniz olmaz.

ya hep, ya hiç.
birini kafir ilan etmeye kimsenin hakki yoktur. allah bilir. insanlarin gunah isliyor olmalari onlari kafir yapmaz. her gunah icin tovbe edebilir. bilgisizce bazi seyleri inkar etmesi de onu dinden cikarmaz. yine allah'in emrettigi oku-ogren fiilini gerceklestirmedigi icin buyuk bir gunaha girmis olur. allah herkesin kalbini kendisinden iyi bilir. yaptiklarini nicin yaptiginida degerlendirir. biz ne dersek bos. kafir diye bilerek veya bilmeden iftira etmeyerek gunaha girmekten korkup bos yere kendimizi yakmamayi becerebiliriz. bir insan ancak kuran'da yazan bir sey onu uyarip gosterdiginiz halde "ben buna inanmam, uymam" diyorsa o zaman kafir olur. bilmedigi sey icin konusuyorsa yobaz olur.