bugün

somut veriler yani belgeler sunulmadıkça iddialar yalnız kişisel fikriyata değil, bütün fikirlere uygun olsada kanıt olamaz...

kendi fikriyatına uygun iddiaları belgeleriyle açıklayan gözümüze sokana saygı sunarız.

ama iddia kanıt olamaz. somut veriler olması gerek, ispatlanması gerek. belgeli ispat ise yeterlidir. iddianameler kanıtsız kaldığı müddetçe saldırıdır.

(bkz: ergenekon iddianamesi)

zira aklın yolu birdir, yolu bilenindir...

(bkz: kemal kılıçdaroğlu)
yerinde olan tespittir. örneğin adamın biri kendi fikirlerini savunan bir şiir yazmış *. sonra da onu miras bırakıp ölüp gitmiş yıllar önce...

geçenlerde de benimle tamamen zıt görüşlere sahip olan bir arkadaşımı babası yanına çeğırıp şunu söylemiş:

-oğlum al, bu şiiri oku ve kim olduğumuzu, ne olduğumuzu bunda gör!

o arkadaşım da okumuş ve gerçekten de çok etkilenmiş, belki hiç sevmediğim savların yancısı olduğundan dolayıdır bilemiyorum, ben iyiden iyiye deliye dönmüştüm.gelip gelip aynı şeyleri tekrarlıyordu yanımda.

kardeşim sen zaten o fikirlerin savunucususun, kendin gibi bir adamı tanımış oldun sadece!

karşı taraftan kimleri okudun? kaç defa araştırdın? hiç...

şimdi 'ne alaka' diyenler olacaktır ama söylemeliyim; çok eski zamanlarda bazı toplumlarda insanlar 'kendileri' putlar yapar ve ona taparlarmış. ne farkı var?
en belirgin örnekleri için

(bkz: ergenekon çetesi)

(bkz: deniz feneri derneği davası)
eksik ifadedir. tamamı

"kendi fikriyatına uygun iddianın kanıt, ters olanın iddia olması" dır.

eğer bi iddia yapılmışsa ve bu iddia x taraftarının kabulleneceği şeylerden bahsediyorsa hemen x taraftarı "işte kanıtlandı" der. karşıt iddiayı (y'yi) beklemez bile. çünkü yeterli kanıttır onun için x denmiş olması.

eğer y denirse x taraftarı o y'yi kanıt olarak görmez. y bi iddiadan ibarettir. daha da ileri götürenleri yalan der, iftira der. ama sonuçta aslında x derken ne yapılmışsa aynısı yapılmıştır.

yani x diyen de bi iddia ortaya atmıştır ve kanıtlanmasını ya da çürütülmesini ister, y diyen de. sadece kendi fikriyatına uygun iddia ortaya atıldı diye ilk elden o iddiayı kanıt mertebesine çıkarmanın manası nedir.

ya da hemen y'ye iftira demenin.

bu entry'yi anlayabilen kaç kişi çıkar. anlayıp da uygulayabilen kaç kişi çıkar. beş? on? daha fazlasını sanmıyorum.