hiç bir ülkede görülmeyen tamamen yararcı ve çıkarcı " bana dokunmayan yılan bin yaşasın " zihniyetinde bir anlayıştır bu.
ben tiksiniyorum abi bu insanları görünce o kadar igrençler ki emperyalizmi sadece kendi milletlerine baskı yaptıkları zaman kötü olarak adlandırıyorlar. öyle ki yılllar önce emperyalizm ülkeyi teget geçse yani amerika türk topraklarını almaya meyillenmese ve diger devletlerde osmanlıya taraf olsa şu an kemalistlerde ne emperyalistler kötüdür fikri uyanacak ne de başka bir düşünce.

allahtan o yılan kendilerine dokunmuş. ulan her biri amerikan düşmanı kesiliyor, sorsan niye " çünkü bizi işgal etmek istediler " bu mu lan bu mu insanlıgımdan utandım. bu kadar mı yararcı faydacı olur bir insan.
"şarktan şimdi doğacak olan güneşe bakınız.bugün günün ağardığını nasıl görüyorsam, bütün şark milletlerinin de uyanışını öyle görüyorum. istiklal ve hürriyetine kavuşacak çok kardeş millet vardır.(....), bu milletler bütün güçlüklere rağmen muzaffer olacaklar ve kendilerini bekleyen istiklale ulaşacaklar" M. KEMAL ATATÜRK
sömürülen ülkeleri kardeşi olarak gören, mücadelesiyle hepsine örnek teşkil etmiş, tiksinilemeyecek emperyalizm anlayışına sahip düşüncedir.
(bkz: amerikanın mandası olmak için can atanlar)