1. 1.
  kemalistler aslında ideoloji nedir onu bile bilmezler.

  kemalist oldugunu iddia eden arkadaslarla tartısıyorum kemalizm carttur curttur diye, fark ediyorum ki pek cok ideolojiden habersizler. hatta devletin temel rejiminin cocukları oldukları icin ideoloji diye bir sorunları yok. 'sen dön atam kurtar bizi atam' dan ileri gitmiyor düşünceleri. en fazla 'mustafa kemal ataturk e borclu oldugumuz icin onun goruslerini savunuyoruz' var. yani bir okumusluk yok. pek haberleri de yok bir seyden. 'barış geldi şu geldi bu geldi'. iki dakika dusun belki kemalizmin dayandıgı noktalar artık dunya daki eski degerlerini kaybetti. oyle bir zahmetleri de yok.

  bu dusuncelerin lacivertlerini akp de mhp de kullanıyor.
  3 -10 ... syme
 2. 2.
  o olmasaydı p*ç olurduk, bu olmasaydı g*t olurduktan öteye gitmeyen bir ideoloji anlayışına sahip olmalarından kaynaklanan vaziyet.
  4 -4 ... happylover
 3. 3.
  (bkz: atatürkçü insana kemalist demek)
  1 ... lesterpolfus
 4. 4.
  türkiye'deki politika ve siyasetten uzak duran insanların atatürkçü olması gerektiği zihniyetinden kaynaklı bir durumdur. tabi çok okumuş çok bilen aydınları da vardır. fakat ailesi ete kemiğe bulaşmayan çoğu genç ortalıkta atatürkçüyüm diye gezinmekte ve güncel politik tartışmalara gerizekalı söylemlerle katılıp insanın sinirini bozmaktadırlar. birçoğu için bişey okumaya gerek yoktur zaten atatürkçüdürler bunun için bir sebep de gerekli değildir..
  1 -1 ... enteeresan
 5. 5.
  bugün pekçok gencin ne olduğunu bilmediği, yöneltilecek sorular karşısında kalıplaşmış cümleleri söylemekten başka bir şey söyleyemedikleri bir ideolojiyi benimsemeleriyle aynı şeydir.
  2 -2 ... abazin kor kazi
 6. 6.
  çoğunlukla okumamak veya dayatılan okumaların dışına çıkmamaktan kaynaklanır. okudukları inkılap tarihi tam anlamıyla şu söze uyar; "aslanlar kendi tarihçilerine sahip olana kadar, avcılık öyküleri her zaman avcıyı yüceltecektir ''
  1 -3 ... matthewturk