bugün

insanin illa kedisinin olmasini gerektirmeyen durum.

Vaziyet şudurki sokakta gordugum (neredeyse) her kediye (ve tabiiki kopege) seslenir oldum artik.

-ne bakiyon birader?
-naber la sari?
-genc, nassin la?
-ooo yakisikli, gel bakayim seveyim az(kuyruk bi oyana bi buyana sallana sallana gelir),
-(anket icin adres ararken) haci ya, millet sokak ne tarafta biliyon mu?
-(sokagi bulduktan sonra geri donerken) bi sokak sorduk soylemedin lan itin evladi.
-(cok yaklastigim icin havlayinca) tamam abi tamam, bi sey demedim.

Not: hepsi yasanmis konusmalardir.

(Kopeklerle-ve kedilerle- konusan adam)
galiba bu.
https://www.youtube.com/watch?v=RitMJSxjJfk
bir canlıyla sıkıntılarını paylaşma ihtiyacıdır.
çogu insandan daha iyi anlıyorlar bazen, ya da ben öyle hissediyorum.
ne konuşacam allaan bencili ile. kapıdan girer girmez varsa yoksa şikayet, mama, su... oturup iki "senin de bir derdin var mı" diye sorduğu mu var sanki.
+ napıyon tekir?

- miyav.

+ bende iyiyim ya nolsun, karnın aç mı?

- miyav.

+ tamam bekle bi şeyler hazırlarım hemen, günün nasıldı.

- miyav.

+ benim de aynı ya yorucuydu bugün.çoraplarımı gördün mü?

- miyav.

+ nerde çıkardıysam orda mıdır?..haklısın tabi.
görsel
https://www.youtube.com/watch?v=izBXbtwoDpw
Az önce cereyan etmiş hadisedir.

Kömür denen zibidi kedim, bağırıp çağırmaya başladı. Küfür ettiğini anlayabiliyordum. Ne lan bunun derdi diye ayağa kalktım, söve söve banyoya gitti ve bana kumunu gösterdi. Berbat haldeki kuma yapamadağından, sıkışmış ve sinirlenmişti. Bi saniye abi diyerek yedek kabına kum doldurdum yerine bırakıp eskisini alıp balkona kaldırdım. Hemen kuma girip saya döke tuvaletini yaptı. işi bitince de boşları kaldırırsın genç bakışı atarak yalanmaya gitti.
her zaman yaptığımdır. zevk verir, huzur verir .
aslında, kendiyle konuşmak...
Az önce ismine minnak dediğim "anne adayı" kedinin akşam yemeği için gelmesini görmemle hal hatır sorarak yemeğini yemesine katılmamdır:

-nasılsın minnak?

+ miuv.

- dur sana bişeyler vereyim.

+ miu miuv.

- al bakayım. Dur ben de seveyim az seni. (Bu sieada onundekileri yemistir ve miril hiril sürünüp kendisine yakin olan dizimden baslayarak tirnaklarini gecire gecire kucagima gelmistir.)

+ mirr, hirr, mirr, murr.
Gel bakalım gel acıktın mı ? Oyy acıkmış bu , ne yicek mişiz biz mamalar mı yicek mişiz? -Kedi digerlerine tıslar- aa öyle olur mu kardes de yesin amaa diye başlayan amk kedisi kurudu gitti mahallenin diğer kedileri senin yüzünden diye biten sohbet.
Kujum sen su mu içiyorsun " pit pit pit " gibi cümlelerdir.
Saçmalıktır. insanlar konuşur mu iq.
eşya yok evde kedi var. Letgodan mamasını bile bulduk öğrenciyiz diye bedavaya verdi bi abLamız.
zordur ama imkansız değildir. kediler asil ve narsist oldukları için konuşmaya pek yanaşmazlar ama bir kere konuştukları zaman da yanından ayrılmazlar. her gün nasılsın diye sorar, bir şeye ihtiyacın varsa getirebilirim der. yalnız kalmak istediğinde seni rahatsız etmeyeyim deyip gider. geceleri üstün açık kalmışsa üstünü örtüp yanına yatar. sabahları seni uyandırır kahvaltı hazır der. daha ne olsun.
konuşuluyor zaten. her denileni anlıyor ve de derdini anlatabilyor.