bugün

http://haber.sol.org.tr/k...-gazoz-9-yil-haberi-53238

--spoiler--
Adana'da geçen ocak ayında evden kaçıp gece yarısı penceresi açık kafeye ısınmak için giren ve burada kaşar peyniri ile salam yedikten sonra gazoz içen 17 yaşındaki B.A. hakkında 'nitelikli hırsızlık ve işyeri dokunulmazlığını ihlal etme' suçundan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
--spoiler--
bu ülke baklava çaldığı için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan insanları da görmüştür.

yargı, mazlumu hıncını çıkarma tahtası olarak gördüğü müddetçe daha çooookkk böyle haberler duyarız.
ne için verildiği belli olmayan haksız ceza.

memleketi soyanlar pensilvanya'da yaşar.

(bkz: hayat ne tuhaf vapurlar filan)

edit:isi degistirgeci'ne teşekkürler.
adaletin terazisini tutan kadının gözleri bağlı diye sürekli tecavüz etmek zorunda değilsiniz...
bu ülke şike yapıp da 1 yılda çıkan spor adamlarını da gördü, adaletinizi sikeyim emi.
tecavüzcünün serbest bırakıldığı, genç bir kızın başını kesip onu bir çöp gibi konteynırlara atan ibnelerin serbest bırakılmaya çalışıldığı bir ülkede, üzücü bir hadisedir.

adalet sisteminizi dikiyim ben!

edit: bazı ibineler durumdan rahatsız anlaşılan. *
meleketin bir kaşar kadar değeri olmadığını gösteren haber. doğru değilse bile, böylesine çok örnek var.

ne diyelim kaşar siyasetçilerimiz ve onları yaratan koyunlar utansın...
efendim ceza verilmemiştir, iddianame öyle hazırlanmıştır sadece. bilin ki türkiye'de açılan ceza davalarının yarısı beraat, kalanın da yarısı cezanın ertelenmesiyle neticeleniyor. hukukçu olarak hükmün açıklanmasının ertelenmesi verileceğini düşünüyorum.
haber sol'un habercilik aanlayışının yeni kanıtı. ortada hırsızlık yokmuş gibi davranın tamam mı? ortada bir haneye tecavüz yokmuş gibi davranın.
mülk dokunumazlığına tecavüz ettiği için bu ceza istenen ceza.

baklava çalan çocuklar da sadece baklava çalmadılar ayrıca baklavacının camını kırıp öyle bir tepsi değil bir kaç tepsi baklava çaldılar. siz esnafsınız ve gece dükkanınızı kilitleyip çıkıyorsunuz. içiniz rahat çünkü kilitlemişsiniz lakin birileri o kilidi kırıp dükkanınızı soyuyor ne hissedersiniz?
her gun 70 milyon insanin evine yapilan haneye tecavuzlerin yaninda hic kalan bir olay icin acilan dava iddianamedeki ceza istemidir.
"evden kaçmıştım. üşüyüp karnım acıkınca, daha önceden çalıştığım ve penceresi sürekli açık bırakılan kafeye girdim. birkaç dilim kaşar peyniri ve salam yiyip bir kutu da gazoz içtim. hırsızlık yapmadım." diyerek savunmuştur kendisini bu genç arkadaşımız. içerisinde ilginç bilgiler var.

evden kaçma olayı maalesef bir çok erkek evladın en az bir defa gerçekleştirdiği eylemdir. ha keza kızlar da yapıyorlar ama nadir. sosyolojik olgularına değinmek başka bir konu. sonuç olarak evden kaçma olgusunu ne yazık ki aşamıyoruz gördüğünüz gibi.

daha önce çalıştığı bir işyerine girmiş bu genç. eğer hırsızlık suçlaması sadece ilgili maddeler üzerinde ise ve iş yerine büyük çaplı bir zarar verilmemişse iş yeri sahibinin yaptığı görmemişliktir diyebiliriz. eski bir elemanının hiç mi hatırı yok senin yanında be adam? artık o camı açık bırakmamayı akıl edersin belki bu eski elemanın sayesinde.

yediği içtiği mamüllerin fiyatı 20 tl civarında olduğunu tahmin ediyorum. 50 tl vereyim de sussun istedim bir an için.

en önemli nokta ise "hırsızlık yapmadım" savunmasıdır. hayır arkadaşım, bal gibi de yaptın hırsızlık. sebepleri bir nebze hoş gösterebilse de yaptın işte. inkâra gerek yok. elbetteki bir ceza almalısın, ama orantılı olmalı. ve ailen senden daha ağır bir ceza almalı. niçin evden kaçtın?