bugün

dersanelerdeki yaprak testlerin gelişmiş hali.
(bkz: yarıştırılası şeyler)
Uçak şekline katlanan kağıtlardan oluşan oyuncak maketlere kağıt uçak denilir. Japon kağıt katlama sanatı origaminin bir dalı olan aerogaminin belkide en yaygın biçimidir. Japoncada kami hikoki diye adlandırılır.
Origami türleri arasında en basidi olan bu sanat, acemilerin kolayca ustalaşmasını sağlar. En basit kağıt uçak bile altı katlamadan sonra doğru bir şekil alabilir. Son zamanlarda mukavvadan yapılanlarada kağıt uçak deniliyor.
(bkz: katla ve ucur)
bir punk grubu
işe yaramayan kağıtların en işlevsel kullanımı sonucu husüle gelen eser. iyi bir işçilikle güzel sonuçlar elde edilir.
richard kline tarafından yazılmış, "katla ve uçur" adlı kitap ile farklı bir boyuta taşınmış bir çeşit sanat.

zamanında heves edip aldım. kitap içerisinde yaklaşık on adet farklı model bulunduruyor. tüm modelleri şablon halinde bulabildiğiniz gibi, kitap ile birlikte gelen özel kağıtlarla, bu uçakları birebir yaparak uçurma şansınız oluyor.

kitap içerisinde, bu modellerle ilgili ilginç anılar da yer almakta. boş vakitlerinize eğlenceli bir uğraş arıyorsnız, tam da üzerinde durulacak kitaptır.

ayrıca çok sağlam, karizması olan uçaklar var hocu. atana geri dönen felan var, akrobatik neyim...
(bkz: kağıt gemi)
Derste mesajlaşmak için kullanılan ilkel bir yöntem.
akılda; kaytarma, boş vakit geçirme yöntemi olarak kalsada işin aslı hiç öyle değildir. çok zevkli birşeydir. çocukluğumun yazı hep onlarla oynayarak geçerdi. boş kalan defter yaprakları koparılır, özenle uçak yapılırdı. sonra yüksek bir yere çıkılır, onlarca uçak peş peşe bırakılırdı. uçaklar havada dakikalarca süzülürken kendimden geçmemi hatırıyor ve hala kendimden geçiyorum.

arkadaşlarla yarıştırırdık uçaklarımızı... dizayn, renk ve hız kategorilerdi. en kötü yanı aşağı inip uçakları toplamaktı. ama hiç yakınmadan yapıyorduk onuda zaten. ve evet az önce bir uçak daha yaptım ama duvara çarptı, ucu yamuldu. güzel uçmaz artık.
vaktiyle öylesine yaptığım bir kağıt uçağın tel örgüleri aşıp, uzun yollar katedip hocalardan birinin önüne düşmesi ve buna şahit olan bir grup öğrencinin hayranlık dolu bakışları nedeniyle bana durduk yere karizma sağlayan güzellik.
karizma yıkılır korkusuyla bir daha da uçak yapmadım. zirvede bıraktım.bu da böyle bir anımdır.*
çocukluğumuzun muhteşem eğlenme aracı. mühendislik harikası..
sınıfta alçak irtifada 400 knotluk bir hızla uçarken kızın birinin gözüne bodoslama dalmıştır kendisi(ben yaptım).

bodoslama bir denizcilik tabiridir.
kanatlar yukarıya doğru ucundan katlanınca ayrodinamik kazanmaz belki ama daha şekil durur, havada dönerek iniş yapar.
ödev olupta yapılmayan testlerin uçak haline gelip eğlenmeye neden olur. güzel ama ya onu ileriye göndermek falan. pet şişe kapaklarıyla oynamak daha eğlenceli ama.
Dünyanın en büyük kağıt uçağı PIMA Hava ve Uzay Müzesi (PIMA Air & Space Museum) tarafından inşa edilip 21 Mart 2012 tarihinde başarıyla uçuruldu. Arturo’nun Çöl Karatalı (Arturo’s Desert Eagle) . 363 kg ağırlığında 14 m uzunluğunda 7,5 m kanat geniliğine sahip olup uçuş anına dair video aşağıda yer almaktadır.

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=3f49oEyk5bw
küçükken herkesin sınıf içerisinde uçurduğu, evde kağıt uçak yapıp oynadığı günlerin yerini artık akıllı telefonlarında, angry bird oynayan nesil aldı.
(bkz: dünyanın en büyük kağıt uçağı)
ofiste yapıp millete yollaması aşırı zevkli araç.
(#21159924)
güncel Önemli Başlıklar