bugün

neredeyse doğru orantılı denklemdir. bir şehirde ne kadar kürt varsa o kadar kaçak elektrik miktarı vardır. ben demiyorum, devletin resmi rakamlarına bakınız.
aralarında doğru orantı vardır.
herifler istanbul'da bile kaçak elektrik kullanıyor vay amk.
neden doğru orantılı olduğunu biraz düşünülse bulunulacaktır. bulamadıysanız söyleyeyim; genelde kürt populasyonu doğuda çoktur, peki doğuda hayat nasıldır? doğuda eğitim sınırlıdır, doğuda zengin azdır maddi, durum düşüktür, doğuya imkan pek gitmez; bunların sonucunda da insanlar kaçak elektrik kullanılmak zorunda bırakılıyor. bu kadar pahalı elektriğin de kaçak olarak kullanılması bence çok anormal karşılanamaz. ayrıca doğuda bazı köylerde hala elektriğin olmadığı ve/veya kışın elektriğin kesik olduğu unutulmamalıdır.
doğuda yoksulluk var diye mabadından konuşanların, ihtiyacınının 20 katı elektriği sırf devlete, millete zarar olsun diye harcayan, temmuz sıcağında 5.000 wattlık sobalar kurup ahır ısıtanları acındırmasının gölgeleyemeyeceği durumdur. ayrıca batıda kaçak kullanan doğuluları nerenize sokalım.
hala "kürtler fakir o yüzden elektriği kaçak kullanıyor, olsa abi dükkan sizin valla bak, kürtler mert insanlardır hiç kaçağa kuçağa bulaşmazlar, ama işte fakirliğin gözü körü olsun" diyen dallamaları görmemizi sağlayan durum.
dürüst vatandaşların cebinden hırsızlık yapmayı hak olarak görenler yüzünden oluşan tablodur. kaçak kullanana elektriği götünden vereceksin bak bakalım bir daha kaçırıyor mu ?
ben kaçak elektrik kullanayım desem götümü keserler ama adamların faturalarını resmen biz ödüyoruz...
doğuya istemediğin kadar imkan gidiyoda ya araçlar yakılıyor ya da çalışan işçiler kaçırılıyor. fakirlik, maddi durum ilişkisindede istanbul'da nice insanlar var asgari ücretle ev geçindiren onlar ödüyoda ordaki niye ödemiyo. geçiniz bu ayakları. adamın işine gelmiyo. emek verip çalışmak yerine kaçakçılık yapıyo. terörist zannedilip öldürülünce de dirileri 5 para etmeyecek olanlara 140 bin türk lirası gibi uçuk rakamlarda tazminat ödeniyor. diyeceksiniz ki şimdi ee öldürmeselermiş lan gerizekalı sen mayınlı bir araziye girsen senin orda öleceğin belli değil mi? belli. ee o zaman daha ne konuşuyorsun.
kaçak elektrik türkiyedeki kaçaklık olayının ufak bir parametresidir.

kaçak elektrik dışında;

- kaçak telefonlar,

- korsan kitaplar,

-korsan yayınlar,

-korsan cdler,

-ünilerde okuyan öğrenci tayfasının kitapların orjinalini almak yerine fotokopi çekmesi,

-internette telif hakkı ödenmeden indirilen filmler, programlar, şarkılar.. gibi halkın neredeyse hepsinin yaptığı kaçakçılıkların dışında,

- aldığı son derece lüx yatının vergisini vermemek için başka ülke bayrağı dalgalandıran ünlüler,

-vergi kaçıran büyük patronlar,

- milletin vergisiyle finanse edilen ihaleleri alıp '' bu milletin anasını s.kicez'' diyenlerin yaptıkları.

gibi farklı kaçakçılık parametreleri de mevcuttur. özetle türkiyede ki kayıp kaçak oranı ülke ekonomisinin %32 si kadardır.

türkiye devleti dediğimiz sömürgeci aygıt, 17 milyar tl ye mal ettiği elektiriği kendi vatandaşlarına 76 milyar tl ye tabiri caizse kitliyor. yani ödememiz gereken miktar normalde 17 milyar tl.

türkiyede kayıp dışı ekonomi yaklaşık 300 milyar dolar civarında. yani 600 milyar tl ye tekabül ediyor. kaçak elektrik kullanım oranı yaklaşık %14. bunun tümünü kürtlerin kullandığını varsaysak bile 2.4 milyar tl yapıyor. asıl kayıp olan 600 milyar tl nin yanında ufak bir miktar olarak karşımıza çıkıyor.

yukarıda saydığım tüm kaçakçılık parametrelerin hepsini tek başına kürtler yapmıyorsa, demek ki kaçakçlığı türkler de yapıyormuş hem de çok daha fazlasını. örneğin yukarıda bahsettiğim ''milletin anasını s.kicez'' diyen adam kürt değildi sanırım ( yanlışım varsa düzeltin).

gördüğünüz üzere, oralara yatırım gitmiyor, oradaki insanların zaten kazançları yok. o yüzden esktradan devletin sömürmek için önlerine koyduğu faturayı ödeyemiyorlar falan demedim. ülkenin kaçakçılık konusundaki genel profilini yansıtmaya çalıştım.

sen, ben, hepimiz öyle yada böyle kaçakçılık işine girmiş oluyoruz. hepiniz mi orjinal kitap alıp okuyorsunuz? hiç biriniz mi ünide kitaplardan fotokopi çekmedi?internetten program, film indirmedi mi hiç biriniz. ya spot yani kaçak teknoloji aletleri? hepiniz mi orjinalinden aldınız?
hep devlet mi çalacak biraz da halk çalsın diye cevap vermek istediğim durumdur.