bugün

hava sıcaklığının 40 ve üzerinde olduğu durumlarda, havanın ne kadar sıcak olduğunu test etmek için asfaltın temiz zemininde yumurta kırmak işlemidir. yumurta kırıldıktan sonra eğer iç kaldırırsa yumurtaya ekmek banılarak yenilme işlemine geçilir.
kimileri için tüpten tasarruf anlamına gelir.
asfaltın döküm anındaki sıcaklığı karayolları fenni şartnamesine göre 130 140 derece arasında olmalıdır. yanı bu sıcakta asfalta yumurta kırılırsa yumurta buhar olur. ama yaz sıcağında kırılan yumurtanın pişmeme ihtimali bile vardır.
kroların yakın zamanda rant olarak kullanabileceği kaynaklardan biridir.

(asfalt kokoreç.)
(asfaltta ciğer.)
(asfalt gözleme.)
(asfalt mıhlama.)
(asfalt kebabı.)
(asfalt şiş.)

- dayı at bi yarım ordan bana.
- kardeş acı koyum mi üstüne hazır pişerken. istersen tepeye cıkalım orası daha sıcak!
efendim türk medyasının yaz geldi mi antalyada yaptığı geyik deneydir. yumurta kırılır ve pişerse yüzyılın en sıcak senesi diye manşet çekilir böylece yazın çekilen haber kısırlığı giderilir eğer pişmezse o zaman istikamet hülyanın selülitleridir.
hep haber bültenlerinde havanın çok sıcak olduğunu belirtmek için yapılan eylemdir.aslında gerek yoktur o yumurtanın kırılmasına çünkü yumurtayı kırmak için domalan dayının dötünden akan terden anlarız havanın sıcak olduğunu
birilerinin bişeyin çok sıcak olduğuna başkalarını inandırmak için yaptıkları saçma eylem.
yumurtanın pişmesiyle sonuçlanacak durum. önceden asfaltta biraz terayağ gezdirilirse daha güzel olur.*
haber merkezlerinin çokca yinelediği deney. ekmek bananları bile gördüm. gerekli olanlar .asfalt yumurta tercihan tereyağı. afiyet olsun kaynak: emine beder yayınları.sahife 13.