bugün

en güzeli çok sık kavga yapmam, çok uzun süredir de yapmıyorum ama bende hep kafa ile başlarım. zira daha etkili oluyor. tabi karşıdaki adamın elinde delici ve kesici herhangi bir alet yoksa.
eğer güzel bir kafayla başladıysanız siz kazanmışsınızdır. çünkü sağlam kafa atılan biri yerden kolayca kalkamaz. siz de vurmak için zaman kazanırsınız.
kafa atmayı bilmiyorsanız yapmamanız gereken kavga başlatma şeklidir. kafa atarken kendi burnunu kuran adam gördüm ben * belki de benim kafa taş bilemedim.

neyse kavga etmeyin gençler konuşun karşınızdaki konuşma taraftarı gibi duruyorsa.
atılacak kafanın amansız olması gerekmektdir. beklenmeyen bir anda vurulması gerekir ki, amacına ulaşsın.

mesela alttan alıyormuş, korkuyormuş gibi; "tamam abi sen haklısın", "tamam özür dilerim" laflarının ardına bir kafa sıkıştırırsanız, karşı taraf neye uğradığını şaşıracaktır.

doğru atılmış bir kafa; kavgayı başlatmaz, bitirir.

(bkz: kafanı kullan)
(bkz: beyin bedava)
karşıda ki adam kavga adabını biraz biliyorsa ve bunun için hali hazırda bir planı varsa ki bu tip adamların vardır büyük ihtimal, hakkınızda pekte iç açıcı bir kavga olmayabilir. siz kafa atayım derken karşınızda ki adamda bir anda bedenini geriye çekip, boşta kalan kafanızı alıp vurmaya başladığı ihtimalini düşünürsek pek riskli bir haraket olmuş olur. yani o haraket bir anda olmalı ya vurdun ya boşta kaldın kafa atmakta olay budur. ki dua edinde vurabilesiniz. daha doğrusu kavga ettiğiniz adama dua edin de kavga etmeyi bilmeyen biri olsun.
kavganın başlamadan bitmesine neden olacak davranış.
iYi UYGULANIRSA AYNI ZAMANDA BiTiRMEKTiR DE...
BABAMDAN ÖĞRENDiĞiME GÖRE(KENDiSi SARI KAFA YALÇIN OLARAK KASIMPAŞANIN MEŞHUR KAFACISIDIR) KAVGA EDECEK GiBiYSENiZ ÇOK KONUŞMAMALISINIZ. GÖZLÜĞÜNÜZ VARSA ÇIKARMALI, ELLRiNiZLE BURNUNUZUN KENARLARINI OVUŞTURARAK RAKiBiNiZE YAKLAŞMALISINIZ. BURADAKi AMAÇ; RAKiBiN KAFA ATMASINI ENGELLEMEK, YÜZE DARBE ALMAMAKTIR. GÜLMEK RAKiBiNiZiN GARDINI DÜŞÜRMESiNE MAHAL VEREBiLiR.
AYRICA BU iŞi DAHA ÖNCE YAPMAMIŞ BiR ARKADAŞ UZUN BOYLUYSANIZ AVANTAJLISINIZ DEMiŞ AMA, KAVGADA KISA BOYLULAR HER DAiM AVANTAJLIDIR. KiMSE 15 METRE iLERiDEN KAVGAYA BAŞLAMAZ. 30 CM DEN DE O UZUN BOYLU ARKADAŞ, KAFA ATMAYA ÇALIŞIRKEN BURNUYLA RAKiBiNiN ALNINI DÜRTER EN FAZLA...
HA BUNLARI BiLEN BEN, HAYATIM BOYUNCA BiR KERE KAFA ATMAMIŞ BiR iNSAN OLARAK DA, KENDiMLE GURUR DUYUYORUM. GENÇKEN ÇOK KAVGA ETTiM AMA, LiSEDEN SONRA HiÇ ETMEDiM...
Karşıda ki beklemediği bir anda yerse bu kafayı kavga fln olmaz.. Kafayı yiyen kisi bayılır, gözünü karakolda açar..**
rakibin gardını dü$üren ender hareketlerdedir. tavsiye edilir.
(bkz: kavgayı başlamadan bitirmek)
(bkz: altın gol)
hep karşı tarafımdakinin başladığı ama benim kafamın kalınlığının farkına varamadığı eylem..
(bkz: hanım kos sozlukte kavga basladı)
ustalıkla icra edildiği takdirde kavgadaki ilk ve son hareket olması muhtemel bir eylemdir.
(bkz: zidan usulü kavga tekniği)
türk usulü bir kavga başlatmadır.
(bkz: en asil duygunun başlangıcıdır)
(bkz: kıcından sallamanın en güzel örneği)
sıradan harekettir. Kafayı atan kişi en fazla 5 saniye sonra sallamayı kasıklarına yer. atılan kafanın etkili tesiri 120 saniye olarak belirlersek, bıçaklandıktan sonra 115 saniye daha tekme, yumruk, yerden alınıp kafaya vurulan taş, vb şekilde komaya sokulmanız kaçınılmazdır.

Kavga sorunların çözümü değil başlangıcıdır.
(bkz: kavgayı laf atarak başlatak)
(bkz: kavgayı taş atarak başlatmak)
riskli harekettir, dayak yeme olasılığını artırır.
içinin boş olması güvencesiyle kavgadan galip, hayattan yenik ayrılmak.

(bkz: sert kayaya toslamak)
hukmen galip gelmektir.
kafayı önce yada sonra atmak önemli değildir, sadece ne kadar dayak yerse yesin kafayı atan mutlaka kavgada çevrenin takdirini toplayan kişidir. yani kafa atan çevreyi kazanır.
salaklığın sınırlarında dolaşmaktır. hafif zeki insanlar bunu hafif geri çekildikten sonra doğru noktalara hafif tekme atarak karşılayacaktır. kafa atan kişinin ise ikinci hamleye gelmeden kafası güzelleşir.
ilk önce kafa atarak karşısındakinin bir anlık gardını düşürüp kavgaya üstün başlamak istemek.alakalı olarak;
(bkz: kavgada ilk vuranın kazanması)
boyun kısaysa zıplanması gereken eylem
uzunsa avantaj saglıyıcı bir eylem