halbuki hiçte bozulunacak bir durum değildir şu son yıllarda koca karısını takdim ederken karım yada hanımım demek yerine daha naziği gibi düşünülen eşimi kullanır oldular fakat eş sözcük anlamı olarak hayvanlar alemi için kullanılan bir kelimedir. biz buna rağmen karı demeyi çirkin eş demeyi modern ve güzel buluyoruz nedense.

bilinmelidirki karı veyahut hanım en doğru kullanımdır. eş yanlış bir kullanımdır. bunun en net örneği ise t.c. anayasasında yer alır. ana yasa evli iki insanı karı ve koca olarak tanımlar.

yani alınmayın karılar *
eşimi çok iyi biri ;kulağa daha bir itici geliyor

benim karı çok iyi biri; kulağa daha bir sevecen geliyor
bozulmaları saçmadır. türk medeni kanununda bile kadın "karı" olarak geçer.
karı diyene herif şeklinde verilebilecek cevaptır. bayana karı diyen beyefendi kelimesini haketmez.modern itilmişler sizi
(bkz: eşim olma karım ol)

eşim olma, karım ol!

eşim olma, karım ol! bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. “karı-koca” “eş”ten daha çok şey anlatır. hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.
sahi, biliyor musun? neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler?

eşim değil, karım ol! kedilerin eşi olur, terliklerin de… i̇nsanın eşi olmaz. bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? eşlik etmek yeter mi? fazlasını beklemez mi insan yârinden? kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. koca demek, dağ demektir. ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “koca ve onun karı” olmalıdır aslında. yani yüce bir dağ olmalı adam. kar gibi pak ve masum olmalı kadın. örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür…

eşim olma, karım ol! bana benzemeye çalışma sakın. bana benden lazım değil bir tane daha. ama unutma ki sensiz yarımım. her zaman söylemem, ama sen anla.
eşim olma, karım ol! beni tamamla

alıntı bay halil çalışkan
tamiri için son model otomobil ya da yüklüce para gerekir.