bugün

türkiye'nin içinde bulunduğu durumdur. dilimi 67,41 tl.

görsel
eskiden şu yoktu bu yoktu diyen çomarlar nasılda normal karşılıyor değil mi...
Oralara daha yeni mi geldi.
Almanya’da asırlardır dilim dilim satılan karpuzlar var. Parası gücü yetmeyen böyle alıyor. Peee.
tüketim bilinci çerçevesiyle yapılmış bir hareket olsa takdire şayandı ancak bizdeki bu porsiyon kırpma durumu maalesef bu ürünlerin yükselen fiyatlarından kaynaklı. o nedenle savunulacak bir tarafı da maalesef yok.
karpuzun dilimle satıldığını ilk kez japonya'ya 1984 yaptığım iş gezisinde görmüş ve resmen afallamıştım.

kim derdi ki 40 yıl sonra aynısı yurdum ülkesinde de olacak.
gaaaaayet mantıklı harekettir.

Babalar gider kocaman kelek bir karpuz alır. 10 gün dolapta yer kaplar, eskir bozulur. dilim dilim alınsın adam akıllı yensin. gayet güzel bir iş.
yıllardır ve halen Almanya'da uygulanan şey. türkiyede de olması çok yerinde olmuş. geniş aileler bütün karpuzu bitirebiliyorlar ama iki üç kişilik aileler veya tek yaşayanlar bütün karpuz aldığında yenmediği için bozuluyor ve çöpe atılıyor. o yüzden dilim karpuz seçeneği gerekiyordu. yine peynirin de çabuk bozulduğunu hesaba katarsak dilimli ve vakumlu ambalajda satılması çok iyi olmuş.
ayrıca bir meyveyi tam mevsiminde almazsanız daha az olduğu için mantıken pahalı olur.

ama tabi bizdeki muhalf çomarlar -belki- normalde beyinlerini kullanıyorlar ama iş akpnin icraatlerini konuşmaya gelince mutlaka beyinlerini bir kenara çıkarıp öyle konuşuyorlar.

o kadar ki ben onların argümanlarını çürütürken zekam gelişti. evet en basit bir şeyi bile anlamayan insana bunu ispat edebilirsen sen zekisindir.