bugün

müslüman olarak ölmeyen kişinin ardından dua edilemeyeceğinin bilincinde olan ve bilmesi gereken komunisttir...

(bkz: komünistlerde dua edebilir)
marx' ın fotoğrafını bir kez görenler bilirler kafası çok büyüktür. işte o kafa var ya... neyse anlaşılmıştır umarım.
hergün saati saatine yaptığım rutinliği bir anlık dalgınlık sonucunda unutmuş olduğumu bana hatırlatan ve bu hatırlatma sonucunda hemen duamı okumama sebebiyet vermiş ordinaryus yazar başlığı. marks tahsilatımı affetsin.
ya allah ya muhammed ya ali ya marks ya engels ya lenin... siz gözünüzü şu ölümlünün üstünden ayırmayın, huzur,mutluluk ve sağlık bahşedin. hepinizi seviyorum,canlarım benim.
-soruyu soran benim
-sorduğum sorunun cevabını vermeye teşebbüs eden adam bu teşebbüse başladığı an onu susturup kendi sorduğum soruya cevap veren benim
-benim tarafımdan sorulmuş olan sorunun cevabını karşı taraf vermeden önce cevaplayıp, daha sonrada sorduğum soruya vermiş olduğum cevabı eleştirme taşebbüsü içine giren kişiden önce davranıp kendi verdiğim cevabı eleştiren adam benim.

sordum,sorduğum sorunun cevabını verdim, sorduğum soruya verdiğim cevabı kendim eleştirdim...ben neymişim be abi.

şişşt dostum,iyi misin? çok tutarsız gördüm seni.

bunlar marksist mi? dur dur sen cevaplama. hayır bence bunlar ulusalcı.
bunlar türkçü mü acaba? dur dur sen cevaplama,bunlar kürtçü.
yok bunlar moskofcu, yok bazen marksist, yok yok hatta spontane insan bunlar.
yok ya bence bunların alayı terörist...

şiştt hocam, bitti mi?

yok daha bitmedi, verdiğim cevapları eleştirmeye başlayacağım... korum,geçiririm bu fikirselliğe.

hocam seninde sözlük içi sıçabilitenin maşallahı var. hadi atla klozetin içinede sifonu çekip gideyim ben,işim var. marks için dua edecem daha.
sözlüğümüzdeki komilerin ortaya dökülmesine, yine kendilerince haklı olduklarını isiz sapsız delillerle iddia etmesine sebep olan komidir. o değil de, müsliman olmayan birinin arkasından dua edilmeyeceğini bilmeyen din konusunda da cahil komidir.
Verilen örneklere şöyle bir bakınca gözlerim rte efendiyi görmeyi çok arzuladı, bir zamanların sıkı şeriat yanlısıyken bugün kendini tc içinde yaşayan en büyük atatürkçü ilan eden kişiden bahsetmekteyim. muhtemelen örneklerin fazlalığından dolayı gözden kaçtı! tabi yersen.

sözlük sularında seyri aleme dalındığı an ironi,metafor,paradox,ütopya gibi kavramların normalde sahip oldukları bütünsel paradigmadan çok farklı şekilde ele alınıp örneklerle desteklenilmeye çalışıldığını gördüğümde bu kavramlara dair hızlandırılmış bir brifing verme ihliyacını çoğu zaman hissetmekteyim, bu başlıkta bende aynı hissiyatı doğurmakta.
dostum, ironi dediğin olabilirliği mümkün olan kinayeli eylemdir, zamanında kendini sıkı solcu olarak tnımlayan cem karacanın son zamanlarında dine sarılması ironiktir, ya da nihal atsız gibi bir adamın oğlunun bir komünist olmasıda ironiktir. yani ironi realiteden bağımsız değildir. ironik olarak değerlendiren eylemin kendisi, kendisini vareden bilincin ürünüdür. kişinin insiyatifindedir, rte amcanızın tavrınıda bu bakımdan iyimser karşılayın, haa sizde bende biliyorum ki rte amcanız zerre kadar atatürkçü değil, ama yaşadığı topraklarda bulunduğu konumda kalabilmesi için şimdilik bu şekilde timsah gözyaşları dökmek zorunda. bu bir bakıma kurgu ve mevsimlik bir ironi.geçecek evladım bu mevsim...
şimdi gelelim sıçabilitesi tavan yapmış bir zihinden çıkan marksist tahlilini incelemeye. gri hücrelerin çokluğu ve nöronların yakalayabilme kapasiteleriyle ilgili bir durum olan durumu değerlendirebilme yetisini bu şekilde bir tahlil yapmak için kullanmakta ironiktir aslında, yani sen marksı ve onu savunan kişileri bu şekilde bir tahlile indirge,sonrada, abiler kızmayın bana...diye yakar dur. eee tosunum kızarım ben sana. tamam tüm vücudunu yöneten faşizan algı sana bu şekilde tahliller yaptırabiliyor, yani ortaya komikte olsa bir etki sunuyorsun, yani etki komikte olsa marksist tepki komik olmamakta. kendini marksist olarak ifade eden, ulusların kendi kaderlerini tayin etme hakları vardır şiarına inanan bir adamın öteki olarak sıfatlandırılan insanların yanında olması, ezilen halkların ynında saf tutması, hrant anısına hepimiz ermeniyiz, filistin halkı için hapimiz filistinliyiz diyebilme insanlığını gösterebilmesi onu dönek yapmaz, aksine ortak payda olan insanlığa bir adım daha yaklaştırır. kürtler anadilini konuşabilsin,kültürlerini yaşatabilsinler demek dönek yapmaz, aksine ilk misaki millide yazılı olan bu topraklarda iki kardeş halk yaşar,biri türkler,diğeri kürtler, biz bunların ikisine birden türkiyeli deriz kabülüne uygun hareket etmek demektir. 1 mayısta polis terörüne karşı kişinin kendini koruma hakkını kendinde saklı tutan kişilerin yanında kendinde saklı tutmayıp, kendi verdiği vergilerle maaşını aldığı halde halkına karşı gözü dönmüş bir şekilde jop sallayan polise karşı bu hakkını ortaya çıkarıp,etkiye tepki vermesinide meşru bir hak saymak bölücü olmak değildir, aksine kendi bedenini koruma hakkının dışavurumudur. sonuna kadarda meşrudur.

gelelim patolojik ideolojilere, sevgili dostlarım sabunduğu ideolojinin genel manifestosunu inandığı dinin kitabından araklayan ve bu araklamayı benimseyen bünyenin savunmuş olduğu ideoloji saf patolojik bir nitelik taşır...önce bunu anlamak gerekmekte, zira kemikleşmiş bir bilinç vardır ortada. bu anlamda patoloji kavramınında iyi özümsenmesi gerekmkte. evet harbidende gösterişli bir kelime, ama uygun olduğu yerde kullanılmayınca anlamsız kaçıyor.