bugün

Dünyada en başarılı karaciğer nakli yapılan ülkerden biri Türkiye; bu alanda en iyi doktorlardan biri de Prof. Dr. Murat Zeytunlu'dur. (bkz: Murat Zeytunlu)
Karaciğerde doku uyumu vb bir durum söz konusu değildir. Sağlıklı, kan grubu ve nakil şartlarını (yeterli hacim, aşırı yağlanma olmaması vb) karşılayan karaciğer nakledilebilir.
Vücudun organı reddetmemesi için zamanla dozu düşürülerek, ömür boyu bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanmak gerekir.
Donörde çok ekstra bir durum olmadıkça büyük sağlık problemi beklenmez. Hem alıcıda hem vericide Karaciğer kısa sürede eski halini alır.
Zorlu bir süreç. Merak ediyordum karaciğerini veren karaciğersiz napıyor diye. Meğer karaciğer bir hafta içinde büyüyüp, yenilenip tekrar eski halini alıyormuş.
Annem için canlı donör olarak masaya yatmaya doğru gittiğim bir yol gibi duruyor. içimde birkaç korku var. Birincisi ya uymazsa, ikincisi ise sonda. Bu konuyla ilgili deneyim sahibi koca yürekli arkadaşlar yazsın bana. Sevgiler.
Türkiye'de yılda 1000 ile 1500 arasında nakil yapılmaktadır. Dünya'da bu alanda iyi bir yerdedir.
hiç tanımadığım birinden almak suretiyle yarın içinde bulunacağım nakil.
karaciğerin tamamen görevini yitirmesinden önce teşhis edilmesi çok önemliymiş.
allahtan ufakta olsa bir kısmı çalışıyormuş karaciğerimin.
ameliyattan çıkabilirsem eğer tecrübelerimi aktarırım sözlükte.
karaciğer hastalarına uygulanan nakil.

babama da uygulanacak sanırım. nedir ne değildir pek birşey bilmesem de verici olmam için uyup uymadığına baktıracağız. bu konuda bilgisi olanlar mesaj atarlarsa sevinirim.

aylar sonra gelen edit;

Bu nakili sonunda olduk. Geçen hafta salı günü ameliyatımız bitti şu an evimde yaralarımın iyileşmesini bekliyorum. Babam da çok şükür iyi. Allah düşmanımın başına bile vermesin ama gün gelir de başınıza gelirse verici olmaktan çekinmeyin.