bugün

evde olmasini dusundugunuz insanlari arayip bagirip cagirmak.
kis ise, soguktan donarken aglamak.
yaz ise, disarda yakin bir yere gidip beklemek.
eğer herhangi bir balkon ya da pencere açık kalmışsa çilingirle uğraşmadan itfaiye aranarak dertten kurtulunur. ayrıca çilingire ücret ödemektense itfaiyenin ücretsiz hizmetinden yararlanmak daha mantıklı bir davranıştır.
eger gunduz vakitleriyse anane,babanne ya da bilimum es dost aranip onlara siginilir ya da bahcedeki banka oturur aile fertlerini beklersiniz. Eger gece geç vakitse apartmanin kuytu bir kosesine ya da merdivenlere oturulur yaninizda kitap, mp3 vs varsa sanslisiniz yoksa beklemekten baska care yoktur.
eğer çoluk çocukla beraber alışverişe çıkılmış da eve gelindiğinde kapıda kalınmışsa, işte o zaman yapılacak en güzel eylem; kapının önünde alışverişte alınan yiyeceklerle piknik yapmaktır.
yedek anahtar verilen kom$unun kapısı nazikçe çalınır, anahtar istenir, eve girilir ve sözlük açılır.
(bkz: kom$uya anahtar vermek)
Bizim kapı çok dandik olduğundan sadece bir tekme vasıtası ile açılabilmektedir. Yapılacak şey gürültünün duyulmaması için büyük bir araç geçmesini beklemek ve nazikçe bir tekme koymaktır.
paspasın altına bakmak.

(bkz: bir ihtimal)
kapıda kalan şahsiyet bayansa karşıdaki güçlü kuvvetli komşusunun zilini çalar, adam kapıyı kıracak diye beklerken kredi kartını sokar cırt diye açar.
önce insan kendine içten içe bolcana küfretmeye başlar
sonra bu küfürler sesini çıkarır
içinizdeki hırsız su yüzüne çıkar.
size kendi evinize girebilme fikirleri sunmaya başlar.
bir şekil pencereden eve dalınır kapı açılır dışardakiler içeri alınır.
ve sonra ben bu kadar kolay girdiysem bu işi profesyonel yapanlar için çocuk oyuncağıdır bu iş diye uykular kaçar.
(yaşanmıştır... tecrübe edilmiştir)
iç sese ''illa içeri girmek zorunda mıyım '' diye bir soru yöneltilir.iç sesin verdiği cevap hayırsa gider gezilir tozulur . saat geç ise en yakın arkadaşa veya akrabaya o da olmadı komşuya sığılınır.
koşa koşa sevgilinin yanına gitmek.
ortalama 3 gün boyunca aile fertlerini terslemek gerekir ki, o sinir çıksın bünyeden.
sevgilinin evine gitmek için iyi bir bahanedir. kapısı çalınır. *
okuldan veya çantayla bir yerden dönülüyorsa; çantayı, montu, pantolonu; her boku kurcalayıp birşey bulmak, onunla eğlenmeye çalışmaktır. apartmanın kapısında kalınmışsa sorun yoktur, sıcak sıcak merdivenlerde oturulur. müstakil ev varsa zaten bahçede yayılınır. ha mevsim kışsa, niye gerekli önlemler alınmadı lan?
apartmanda beğendiğiniz kişinin evine sığınmak için güzel bi durum. *
Yalnız yaşayanlar için çilingir çağırmak.*
eğer mart ayında isek; kapıdan bakmak ve kazma kürek yakmak.

(bkz: tamam itme ben atlarım)
bu durumda türkiye'de yapılan şeyler ve bazılarının sonuçları:

* damdan hafif bir genci sarkıtıp aşağı düşürmek

* kapıya omuz atıp omzu çıkarmak

* tel sokup iyice bozmak

* balkondan balkona geçiş yaparken aşağı uçmak

* havalandırma boşluğundan filmlere özenip inmek ve sıkışıp kalmak

lan çilingir çağırsanıza...

--------

bir de komik bir anı vardır. çilingir çağrıldığında olay karakolda bitebiliyor

üst komşumuz kapıda kalmış, çilingir apartmandan birisi sizi tanıyor olmalı yoksa açmam deyince bizim zili çalmışlar

çilingir- bu adamları tanıyor musun?
ben- yoo!

öğrenci olup uzakta olduğumdan onların apartmana yeni taşındıklarını bilmiyordum.

polis geldi adamları götürdü, sonradan ikametgah konut bildirim filanla serbest kalmışlar. çok küfür yedim sanırım.
hemen paspas altlarında veya kapı önünde gizli saklı olabilecek herhangi birşeyin altında veya içinde bir umut kapının anahtarını aramak..
her türlü yer kontrol edildikten sonra(paspas altı,kapı önü vs. )eğer anahtara ulaşılamıyorsa, olay yerinden anında uzaklaşılmalıdır...zira ne kadar çok kalınırsa sinir, öfke o kadar büyür.o dakikalar geçmek bilmez, en üftan püften şeylere sinir olursunuz. ya da ikinci bir alternatif olarak alın browninizi, takın kulağınıza kulaklık,etrafı seyredin, hiç dikkat etmediğiniz yüzlerce detay bulucaksınız mahallenizle ilgili... (bkz: once ben gordum)
yan komşunuza geçersiniz. * ya da oturursunuz evinizin merdivenlerine. hele aylardan kışsa donar bir tarafınız. bir türlü gelmek bilmeyen ailenize ya da anahtar almayı unutan kafanıza sayarsınız.
gecenin yarısı ise 7/24 açık mc donalds'lara gitmek. merter mc donalds öyle meselâ. aç da kalmaz insan hem.
back up aranabilir meselâ. 20 dk içinde çilingirin gelmesiyle 25. dk kapının diğer tarafında olabiliyorsunuz..
(bkz: bacadan girmek)
olayı kabullenip merdivenin üstünde ortalık izmarit tarlasına dönünceye kadar sigara içmek.