bugün

Mektubun giriş cümlesi;

"Ben ki Sultanlar Sultanı, Hakanlar Hakanı, Hükümdarlara taç veren, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Azerbaycan'ın ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve nice memleketlerin Sultanı ve Padişahı Sultan Beyazıd Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman'ım. Sen ki Fransa viyaletinin Kralı Fransuva'sın."
ağzına kelimelerle sıçmak bu olsa gerek. ibir ibir ibretlik ayardır.
edit: sözlükte galatasaray mezunları var uyandiriyim.
ben dünyaya hakimin ,sen ki fransa vilayetinin kralı fransuvasın,şimdi bi siktir gir sıkma adamın canını şeklinde sağlam ayardır.
1800'den sonra osmanlı'yı öpmek için avrupa'nın sıraya girdiğini görememe hali.

geçmişle övünmeyi ne zaman bıracaksınız amına koyayım.
pek işe yaradığı söylenemeyecek böbürlenmedir. bu böbürlenmenin karşılığında fransa'ya tanınan kapitülasyon haklarından ne denli zor kurtulduğumuzu ve böbürlendiğimiz fransa'nın bilim ve teknolojide yaptığı büyük atılımlar sayesinde sonraki yüzyıllarda cezayir'i, tunus'u, suriye ve lübnan'ı elimizden alıverdiğini ve ayarın allahını geri aldığımızı hatırlasak ve tarihimizi mastürbasyon aracı olarak kullanmaktan vazgeçsek daha iyi ederiz.

edit: gerçekler acıtır, ama hayal dünyasında yaşayanları daha çok acıtır.
(bkz: françois)
Kanuninin 5 okka tassagi oldugunu gosterendir.
işe bak birader ya taa ortaçağda kalmış şeylerle övünüyoruz 2012deyiz 2013e gidiyoruz uyan fransa bizi ayakta öpüyo bugün uyan ey cahil halkım.
(bkz: kalemden taşak akması)
eğer kanuni de "fransa viyaleti" yazdıysa verdiği ayar inceden bi t.şak konusu olmuş olabilir.
ibretlik ayardan ibret alamamış bir neslin ahvadı olmak.
ardınan da fransız halkı' na ardı ardına sağladığı sınırsız kapitülasyonlarla, malesef kendi elinde patlayan ayardır...
"ben bütün dünyanın hakimiyim sen ise çük kadar fransa nın skimsonik kralısın" tadında bir mektup yazarak verdiği ayardır. daha sonra bu ayar devletin götüne girmiştir o ayrı mesele.
AYAR VERDIGI DEVLETE KAPUTULASYONLARI TANIYARAK OSMANLININ ICINE ETMISTIR YAHU ADAM SENDEN YARDIM ISTEMIS SEN ADAMA NE KAPUYULASYON TANIYORSUN ADAM SANA TANIMASILAZIM KAPUTULASYONU GIT ULKESINDE VERGISIZ SATIS YAP!
kanuni nam-ı diğer @2 olmuş.
sonuç olarak kanuni'nin atarı, aşalayıcı tavrını yüzyıllar boyu ekonomik sıkıntılar ödemiş osmanlı. yıkılma devri sarı selim'le değil kanuni ile başladı. bunu inkar eden tarihi inkar eder. evet büyük padişahtı ama egosu o kadar büyüktü ki devletin çıkarlarını hiçe saydı. bu ayarlar, bu egosu, mustafa'nın öldürülmesi, hürremin oyunları devletin yıkılışına neden oldu.
benim en çok taktir ettiğim padişah yavuz olmasına rağmen fransız kralına rütbesini iyi bildirmiştir.
her ne kadar ayar denmesede iyi bir laf sokuşturmadir.
Fransız kralını kelimelerle nasıl da ezebildiğinin göstergesidir.
sadrazama eşitsin maddesini hatırlatır..
2012 versiyonu = adam olun leannn dır.
ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç veren, allah'ın yeryüzündeki gölgesi,
--spoiler--
ve(akdeniz'in , karadeniz'in , rumeli'nin , anadolu'nun , azerbaycan'ın , şam'ın , halep'in , mısır'ın , mekke , medine'nin , kudüs'ün , bütün arap diyarının , yemen'in , nice memleketlerin sultanı , padişahı)
--spoiler--

sultan beyazıd han oğlu sultan selim han oğlu sultan süleyman'ım. sen ki fransa viyaletinin kralı fransuva'sın.

ve parantezinde * verilmiş bir ayar. gereksiz bağlaç kullanımı ile ortalığın iyice bir amına koymuş.
tabi öldükten sonra sezen aksu dan ayarın hasını yemiştir kendileri http://www.youtube.com/watch?v=8FzvO2lvHUw fakat hayatta iken tabi ibretlik bir ayar vermiş.
rezil etmiş, "sen kimsin la diyarını siktiğimin varoşu!" falan demeye getirmiş heralde. çok pis küçümsemiş, ayıp ayıp biraz daha irdelersem padişah madişah demiycem kınıycam kendisini egoist herif, terbiyesiz, utanmadan insanlara yaptığı muamaleye bak! *
(bkz: ben sana padişah olamazsın demedim)
- kanuni seni öldürebilirim
+ beni öldürebilir misin? ulan senin elinin sıvazladığı kadar benim siktiğim cariye var.
- tövbe bismillah.
+ böyle imana gelirsin işte puşt siktir git şimdi.
Götüm götüm titretmiştir.
Geçmişimizle övünüp bir bok yapmamamıza malzeme veren ayardır. Hadi bugünü de bununla övünerek geçirelim ve bir bok başaramayalım.